• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 4(90)/2014

    Wydarzenia i relacje

    Antykorozja

    Wydarzenia

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.07.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3
    W Ostródzie odbyła się organizowana co roku Konferencja Naukowo-Techniczna PSK "Współczesne technologie przeciwkorozyjne". Hasło tegorocznej konferencji to: "Korozja - kto nie pyta, ten błądzi...".

    VIII Doroczna Konferencja Naukowo-Techniczna Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego "Współczesne technologie przeciwkorozyjne"



    Gośćmi tegorocznej konferencji byli: prof. Lorenzo Fedrizzi - prezydent Europejskiej Federacji Korozyjnej (EFC) i były przewodniczący Grupy Roboczej Coatings, Józef Kozieł - prezydent Federacji Stowarzyszeń Technicznych Przemysłu Farb w Krajach Europejskich (FATIPEC) i prof. Pier Luigi Bonora - członek Komitetu Naukowego Federacji FATIPEC.

    Do tradycji konferencji należy coroczne przyznawanie Odznaki Wielkiego Korozjonisty. W tym roku kapituła, pod przewodnictwem Aleksandry Baraniak, przyznała ją dr. inż. Andrzejowi Królikowskiemu.

    Na sesję plenarną złożyły się trzy referaty. Pierwszy, pt. "Environmentally friendly sol-gel coatings for aluminium alloys ", wygłosił prof. Lorenzo Fedrizzi. Omówił w nim otrzymane metodą zol-żel powłoki ZrO2, opracowane na Uniwersytecie w Udine. Badania otrzymanych warstw w połączeniu z powłoką gruntową i nawierzchniową wykazały, że cienka powłoka zol-żel (100-200 nm) poprawia odporność powłoki organicznej na korozję dzięki właściwościom barierowym, jak również promuje dobrą adhezję wyrobów lakierowych, co zapobiega delaminacji i pęcherzeniu powłok w nacięciach podczas badań w komorze solnej (w tym korozji nitkowej) i cyklicznych testach zanurzeniowych. Dodatek związków ceru nadaje warstwie zdolność samonaprawiania się dzięki migracji jonów Ce do uszkodzonych miejsc. Opracowane powłoki zol-żel mogą stanowić alternatywę chromianowych powłok konwersyjnych stosowanych w przemyśle samochodowym i lotniczym.


    1474kto_001.jpg

    Uczestnicy konferencji w jednej z sal konferencyjnych...


    1474kto_002.jpg

    ... i w plenerze.


    W drugim referacie plenarnym Wally Mirgorod przedstawił technologię obróbki powierzchni z użyciem ścierniw Sponge-Jet (ścierniwo w otulinie z gąbki). Zastosowanie tego typu ścierniwa zmniejsza zapylenie o 98% w porównaniu do tradycyjnych ścierniw, co umożliwia prowadzenie prac w pobliżu działającej aparatury i urządzeń.

    Sesję plenarną zakończył referat Józefa Kozieła, który zapoznał uczestników z działalnością federacji FATIPEC - założoną w 1950 r. i reprezentującą obecnie 12 krajów - w zakresie nauki i przemysłu wyrobów lakierowych. FATIPEC organizuje co dwa lata Europejski Kongres Techniczny Farb i Lakierów (ETCC), który w tym roku odbędzie się w Kolonii w dniach 3-5 września pod hasłem "Nowe funkcje i zrównoważony rozwój stymulatorem przyszłości wyrobów lakierowych".

    Pozostałe 28 referatów wygłoszono w siedmiu sesjach tematycznych - wybrane będą publikowane w czasopiśmie "Ochrona przed Korozją". W sesji "Powłoki metalowe, infrastruktura miejska i drogowa" znalazły się wystąpienia prezentujące: zmiany w technologii cynkowania zanurzeniowego w Polsce (Zbigniew Miodowski, Anna Białecka), z którego wynikało, że nie wszystkie zmiany pozytywnie wpływają na efekt końcowy jakim jest powłoka; pierwotne przyczyny problemów z trwałością powłok antykorozyjnych (Jacek Bordziłowski), w którym autor podkreślił rolę oraz odpowiedzialność projektanta za końcowy efekt zabezpieczeń powłokowych; analizę porównawczą zabezpieczeń antykorozyjnych obiektów miejskich i infrastruktury drogowej eksploatowanych nie dłużej niż 13 lat w atmosferze o korozyjności C4-C5 (Robert Chrzanowski, Anna Kulesza), w którym stwierdzono, że głównym czynnikiem wpływającym na trwałość jest właściwe wykonanie prac antykorozyjnych; analizę przyczyn reklamacji zgłaszanych producentom i dostawcom farb antykorozyjnych (Michał Jaczewski) opartą na danych statystycznych z lat 2005-2013 i na ponad 20-letnim doświadczeniu autora. Dwa kolejne referaty dotyczyły stosowanej w praktyce korozyjnej metody elektrochemicznej spektroskopii impedancyjnej (EIS): Andrzej Królikowski przedstawił podstawy i specyfikę elektrochemicznych pomiarów korozyjnych oraz przykłady ich zastosowań w praktyce, a Leszek Komorowski omówił wyniki pomiarów EIS na wybranych obiektach mostowych. W ostatnim referacie tej sesji Agnieszka Królikowska omówiła podejście do ochrony przed korozją w takich dziedzinach, jak: przemysł samochodowy, zbiorniki, konstrukcje nadbrzeżne, przemysł morski, budownictwo i infrastruktura miejska i drogowa. Dla dwóch ostatnich, dla których nie ma jednoznacznych procedur zabezpieczeń antykorozyjnych, rozważyła dwie możliwe drogi postępowania: zastosowanie bardzo trwałych powłok wykonywanych przez specjalistyczne firmy pod certyfikowanym nadzorem, co wymaga głębokiej wiedzy, wysokich nakładów pierwotnych i odpowiednich uregulowań prawnych lub nastawienie się od razu na prace renowacyjne pozwalające źle zabezpieczonej konstrukcji "przeżyć" kilka lat dłużej.

    Tagi: antykorozja, PSK,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...