• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02-31.12 Julian

  Wydarzenia i relacje

  Wydarzenia i relacje

  ponad rok temu  20.03.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

  Strona 1 z 2

  Straty korozyjne w Polsce szacowane są obecnie na poziomie około 6% PKB w skali rocznej. To pokazuje rozmiary problemu, który niestety nie przebija się do świadomości decydentów gospodarczych w naszym kraju. Wbrew obiegowej opinii, koroduje nie tylko stal, ale wszystkie tworzywa budowlane.

  Szczególnie niepokojące są uszkodzenia korozyjne obiektów mostowych (mosty, wiadukty, kładki) kolejowych i drogowych. Skutkiem tego jest nie tylko ich szpetota, ale także awarie prowadzące do okresowego wyłączenia ich z użytkowania lub ograniczenia funkcji użytkowych. To z kolei generuje straty pośrednie w postaci objazdów, niepotrzebnie zużytego paliwa, zanieczyszczenia środowiska. W krańcowych zaś przypadkach może prowadzić do katastrof budowlanych (tragiczna w skutkach katastrofa mostu w Genui, w sierpniu 2018 r.).

  Niestety, zgodnie z kolejnymi kontrolami i raportami NIK, sytuacja na polskich obiektach mostowych od lat nie ulega poprawie. Dotyczy to głównie obiektów na drogach/trasach niższego zaszeregowania. Polska Izba Konstrukcji Stalowych oraz Polskie Stowarzyszenie Korozyjne organizują konkurs fotograficzny, który ma za zadanie zgromadzenie dokumentacji zdjęciowej obrazującej stan obiektów mostowych w Polsce, spowodowany w głównej mierze uszkodzeniami korozyjnymi. Organizatorzy mają nadzieję, że pozwoli to pokazać skalę problemu i wpłynąć na decydentów gospodarczych by stworzyli rozwiązania systemowe zmieniające istniejący stan rzeczy. Prace będą sukcesywnie publikowane w numerach „Konstrukcji Stalowych” do czerwca 2020 r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w sierpniowym numerze czasopisma z 2020 r.

  REGULAMIN KONKURSU
  1. Konkurs dotyczy zdjęć pokazujących zły stan obiektów mostowych w Polsce, spowodowanych głównie uszkodzeniami korozyjnymi.

  2. Stan jednego obiektu może ilustrować 1–3 zdjęcia o rozdzielczości minimum 300 dpi.
  3. Zdjęcia należy przesyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres e-mail: piks@piks.com.pl z dopiskiem „Konkurs”.
  4. Zdjęcia muszą być uzupełnione następującymi informacjami: imię i nazwisko autora, adres, telefon, e-mail, miejscowość, w której zostały wykonane (gmina, województwo,  ewentualnie numer drogi).
  5. Autor zdjęć musi wyrazić zgodę na publikację zdjęć oraz przekazanie praw autorskich do nich organizatorom konkursu w celu użycia ich do propagowania idei walki z korozją w polskiej gospodarce.
  6. Autor publikowanych zdjęć powinien poinformować jak należy podpisać zdjęcia: imieniem i nazwiskiem, pseudonimem (jeśli tak, to jakim), nie należy podpisywać (imię i nazwisko znane tylko organizatorom konkursu).
  7. Kapituła konkursu zastrzega sobie, w przypadku dużej liczby zdjęć, publikację jedynie wybranych, co nie oznacza, że nie publikowane zdjęcia nie będą brały udziału w konkursie.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...