• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian
    Strona 1 z 3
    Po raz kolejny sympozjum organizowane przez firmę LacTec okazało się niezwykle cennym wydarzeniem dla przedstawicieli branży lakierniczej zainteresowanych m.in. technologią elektrostatycznego malowania przemysłowego.

    Sympozjum o koncepcjach lakierowania z elektrostatyką


    Spotkanie, które miało miejsce w Jerzmanowicach, odbyło się według sprawdzonego i docenionego przed uczestników wzorca. Szczególny dobór tematyki i prelegentów sprawił, iż cieszyło się dużym zainteresowaniem wszystkich, dla których ważne są kwestie optymalizacji procesów lakierowania ciekłego.

    LacTec oferuje rozwiązania techniczne oraz wykwalifikowany serwis dla czterech gałęzi przemysłu: motoryzacji, tworzyw sztucznych, ogólnego oraz urządzeń laboratoryjnych. Po krótkiej prezentacji oferty i osiągnięć firmy LacTec sympozjum rozpoczęła, tradycyjnie już, niezwykle interesująca prezentacja o podstawach elektrostatyki i jej zastosowania w procesie malowania przemysłowego, połączona z bardzo ciekawymi doświadczeniami prowadzonymi na żywo przez Detlefa Klebera z Institut fÜr Holztechnologie Dresden. - Przy pomocy elektrostatycznego przyciągania cząsteczek udaje się tak wpływać na pojedyncze krople lakieru, by w sposób ukierunkowany pokierować tę kroplę i osadzić ją na malowanej powierzchni - mówił D. Kleber.

    Dokładniej o procesie lakierowania z elektrostatyką oraz o czynnikach wpływających na jego jakość i efektywności tego procesu mówił Thomas Scholz. - Są różne metody lakierowania na mokro, ale najwyższą wydajność gwarantuje jedynie lakierowanie z elektrostatyką (patrz wykres - dop. red.) - podsumował T. Scholz. - Skuteczność rozpylania lakieru poprzez rozpylacze konwencjonalne wynosi od 20 do 35 proc, a w przypadku rozpylaczy elektrostatycznych wysokoobrotowych wzrasta do 65-80 proc.

    O logistyce lakierowania, czyli odzysku lakieru, przy zastosowaniu naboju czyszczącego mówił Udo Reeh z LacTeca, a Oliver Wohrle z firmy acp opowiadał o systemach czyszczenia strumieniem śnieżnym przedmiotów z tworzyw sztucznych przed lakierowaniem. Kolejne tematy dotyczyły robotyzacji procesów lakierniczych w celu podniesienia wydajności produkcji. Prelegentami byli Johannes Ott z LacTeca oraz Artur Wojewoda z firmy Yaskawa. Skuteczne lakierowanie tworzyw sztucznych i unikanie błędów oraz wad w procesie lakierowania było tematem, o którym opowiadała Nicole Dopheide z DFO. Ponowne wystąpienie Thomasa Scholza z LacTeca dotyczyło elektrostatyki i separacji materiału, a Jörg Brandt mówił o projektowaniu i konstrukcji zawiesi przedmiotów do lakierowania. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również wystąpienie Waldemara Zaczyka z Lakprogres na temat analizy mikroskopowej wad lakierniczych.


    1636szybciej_001.jpg


    1636szybciej_002.jpg


    1636szybciej_003.jpg


    1636szybciej_004.jpg


    Uczestnicy docenili wysokie kwalifikacje wykładowców, formę wystąpień i dobór tematyki, ale i sprawną organizację spotkania, które dzięki wspólnej biesiadzie pozwoliło na bliższe poznanie się uczestników i wymianę doświadczeń, nie tylko zawodowych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...