• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 4(54)/2008

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.07.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Producent pomp z Frankenthal lakieruje 65000 sztuk tych urządzeń rocznie

    Firma KSB dostarczyła swoim klientom w roku 2007 ponad 65 000 znormalizowanych pomp z rodziny ETA – prawie wszystkie polakierowane i tym samym chronione przed korozją nawet w najtrudniejszych warunkach pracy.

    Sama ta liczba nie świadczy jeszcze o rzeczywistej kompleksowości produkcji pompowej i procesu lakierowania. Widać to wyraźniej dopiero przy przyjrzeniu się różnorodności produkcji i właściwościom pomp produkowanych przez KSB. Powtarzalność identycznych egzemplarzy (liczba identycznych pomp w zamówieniach) oszacowano na „1,7”. Zakres produkcji pomp standardowych KSB obejmuje egzemplarze o masie od kilkunastu kilogramów po agregaty ważące ponad tonę.

    602026.jpg

    O dużej skali różnorodności świadczy także szeroka paleta form zabudowy i typów napędu, stosowana w pompach ETA: pompy samozasysające, pompy dostarczane z silnikiem elektrycznym lub bez, pompy w zabudowie blokowej, pompy na płycie fundamentowej, pompy mobilne i z silnikiem spalinowym itp.

    602027.jpg

    Nowa lakiernia bezwzględnie konieczna

    Już pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku stało się jasne, że możliwości przerobowe istniejącej lakierni są ograniczone i że ten etap produkcji jako wąskie gardło stanie się wkrótce poważną przeszkodą dalszego wzrostu produkcji pomp wodnych ETA. Już wtedy lakiernia pracowała w systemie trzyzmianowym i zaczynała stanowić „ucho igielne” procesu produkcyjnego. Po przygotowaniu dokładnych planów i testach w 2003 roku została oddana do użytku nowa lakiernia. Firma KSB zdecydowała się w produkcji pomp ETA na manualnie sterowaną lakiernię ze względu na wspomnianą wcześniej niską powtarzalność produkcji („1,7”) i wynikającą z niej konieczność elastyczności, której nie byłaby w stanie sprostać lakiernia w pełni zautomatyzowana. Rozważania i testy dotyczyły także systemu lakierowania. Szybko wykluczono opcję lakierni proszkowej, gdyż zainstalowane w pompach uszczelnienia mechaniczne są bardzo wrażliwe na temperaturę i łatwo uległyby uszkodzeniu w procesie suszenia w piecu. Także system elektrostatyczny został odrzucony, gdyż geometria pomp – w szczególności silników kołnierzowych – uniemożliwia równomierne lakierowanie całej powierzchni. Także ożebrowanie chłodzące uniemożliwia dostęp do części korpusu. Ze względu na dobre doświadczenia od 1992 z lakierami na bazie wodnej i ugruntowaną współpracą z producentami sprawdzonych lakierów zdecydowano się na ręczny system lakierowania wodnego.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 4(54)/2008

    Reklama
    C1 - Medos oferta pracy 01.09-31.10 Joanna Knopp