• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian

  Wydarzenia i relacje

  Wydarzenia i relacje

  Lakiernictwo Ciekłe

  6 miesięcy temu  11.03.2022, ~ Administrator   

  Strona 1 z 2

  Problemy z powłokami lakierniczymi nie omijają także wydawać by się mogło producentów, którzy niezwykle rygorystycznie podchodzą do kwestii malowania i przestrzegania wyśrubowanych norm. Ostatnio na światło dzienne wyszedł spór pomiędzy kilkoma liniami lotniczymi, a producentem samolotów Airbus dotyczący przyczepności powłok. Ostatecznie sprawa swój finał znajdzie w sądzie.

  W listopadzie ub.r. agencja Reuters informowała, iż wiele linii lotniczych, w tym Qatar Airways, zgłosiło problemy z powłokami lakierniczymi i „wczesnym zużyciem powierzchni” odrzutowców Airbus 350. Qatar Airways uziemiły 20 ze swoich 53 samolotów A350, podobno działając na polecenie lokalnego regulatora, z powodu doniesień o „pęcherzach” i „śladach po uderzeniach” na samolotach A350.

  Początkowo spekulowano, że pustynne upały panujące w Katarze spowodowały degradację powierzchni lakieru, jednak od tego czasu co najmniej sześć innych linii lotniczych zgłosiło zastrzeżenia. Powołując się na wiadomości od linii Finnair, Cathay Pacific, Etihad, Lufthansa, British Airways i Air France (w imieniu Air Caraibes) najwcześniejsze doniesienia o problemach z lakierem na Airbusie 350 pochodzą z 2016 roku.

  Choć Airbus i większość linii lotniczych opisują problem jako „kosmetyczny” i nie mający wpływu na bezpieczeństwo, katarskie linie lotnicze donoszą, że problemy z powłoką w odrzutowcach doprowadziły do powstania szczelin w siatce, co naraziło kadłub z włókna węglowego na ewentualne uszkodzenia.

  Airbus poinformował, że jest świadomy problemów z powierzchnią, które w niektórych przypadkach uwidaczniały podwarstwę siatki przeznaczoną do pochłaniania piorunów. „A350, który jest w eksploatacji od 2015 roku, został zaprojektowany z myślą o ochronie przed burzami i jest używany na całym świecie z najwyższą niezawodnością” – zapewnili przedstawiciele Airbusa w oświadczeniu.

  Pierwszy europejski operator A350, Finnair, zgłosił uszkodzenia lakieru rok po otrzymaniu pierwszego A350, a Cathay Pacific stwierdził podobne problemy zaledwie dwa tygodnie po odebraniu swoich odrzutowców. Lufthansa poinformowała w 2017 r., że farba łuszczyła się na obszarach o wielkości metra kwadratowego. A w tym roku do grona niezadowolonych klientów dołączyły British Airways. Samoloty A350 należące do niektórych linii lotniczych zostały w ubiegłym roku przemalowane przez Airbusa na nowe barwy, podobno bezpłatnie w ramach gwarancji.

  – Możemy potwierdzić, że doświadczyliśmy pewnych problemów z lakierem na A350 i pracowaliśmy razem z Airbusem, by je rozwiązać – powiedział rzecznik Finnair, dodając, że problem jest „kosmetyczny, ale oczywiście niefortunny”.

  Na początku marca tego roku również British Airways przyznały, że doświadczyły degradacji lakieru na powierzchni swoich odrzutowców Airbus 350. Linie poinformowały jednak, że kwestie te nie wpływają na zdatność samolotów do lotu oraz oświadczyły, że: „mamy bardzo młode samoloty, więc poziom wad, który widzimy, może nie jest porównywalny z innymi liniami”.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...