• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Wydarzenia i relacje

  Wydanie nr: 1(93)/2015
  Strona 1 z 2
  25. sympozjum proszkowe w Dreźnie, poświęcone malowaniu proszkowemu, odbyło się w dniach 29-30 stycznia 2015 roku. "besser lackieren" przeprowadziło rozmowę z organizatorem dr. Thomasem Herrmannem na temat aktualnych wyzwań, nowinek technicznych dla lakierników, jak również wartości takich spotkań dla uczestników.

  Dr Thomas Herrmann o nowinkach technologicznych, trendach i potencjale  - Sympozjum proszkowe w Dreźnie świętuje w tym roku swój 25. jubileusz. Jak w tym czasie zmieniła się technologia powlekania proszkowego?

  - Chociaż fizyczna metoda elektrostatycznej aplikacji proszku z następującą po sobie termochemiczną reakcją polimerową w zasadzie się nie zmieniła, to na przestrzeni ostatnich 25 lat zauważyć można znaczące zmiany jakościowe. Innowacje występują w szczególności w zakresie chemicznej obróbki wstępnej na mokro, która jest istotnym warunkiem do tego, aby powłoki lakiernicze spełniały coraz wyższe wymagania odnośnie ochrony antykorozyjnej. Ponadto, lakierowanie proszkowe, jako powlekanie przemysłowe, stanowi metodę całkowicie przyjazną dla środowiska, dzięki czemu również przez następne dziesięciolecia będzie miało duże znaczenie w zakresie malowania antykorozyjnego oraz dekoracyjnego.

  Oczywiście, również technologia nakładania powłok rozwinęła się w ostatnich latach wielopłaszczyznowo. W szczególności zwiększył się stopień automatyzacji, a procesy powlekania są bardziej stabilne i można je w znaczący sposób modyfikować odnośnie zadawanych parametrów. Również lakiery proszkowe poprawiły się jakościowo, ponieważ producenci mają do dyspozycji coraz lepsze środki wiążące jako surowce. Wymienić należy tu przede wszystkim systemy wysoce odporne na działanie warunków atmosferycznych, ale również lakiery optymalnie dopasowane do przeróżnych zastosowań.


  1539aktualne_001.jpg

  Potencjał oszczędnościowy przy lakierowaniu proszkowym to jeden z głównych tematów na sympozjum proszkowym Drezno 2015.


  25. sympozjum proszkowe w Dreźnie?

  ...odbyło się w dniach 29-30 stycznia 2015 r. Podczas tych dwóch dni spotkało się ponad 300 uczestników z Niemiec i krajów sąsiednich, tworząc największe tego typu wydarzenie w branży. Rozmawiano zarówno o nowościach technicznych, jak również o aktualnych wyzwaniach w nowoczesnym lakierowaniu proszkowym oraz skomplikowanych zadaniach wynikających z rosnących wymagań klientów odnośnie jakości. Podczas obu dni uczestnicy mieli okazję wysłuchać wielu fachowych wykładów, uzyskać odpowiedzi na swoje pytania, a na wystawie towarzyszącej także zasięgnąć porady u dostawców z branży proszkowej w kwestii nowych rozwiązań czy technologii.


  - Udział lakierów proszkowych w całym rynku lakierów w Europie kształtuje się od kilku lat na stałym poziomie ok. 10%. Gdzie widzi Pan jeszcze potencjał?

  - Udział lakierów proszkowych pozostawał w ostatnich latach na stałym poziomie, ponieważ aktualnie dostępne są technologie nakładania powłok, które pozwalają uzyskiwać wysoką jakość powłoki przy minimalnym zużyciu materiałów. Należy tu przede wszystkim wymienić technologię HDLV (podawanie proszku w strumieniu o dużej gęstości i małej prędkości) z odpowiednimi pompami proszkowymi transportującymi proszek z minimalną ilością sprężonego powietrza. Technologia ta jest z sukcesem stosowana przez wiele dużych firm specjalizujących się w nakładaniu powłok. Do tego dochodzą także znaczne postępy osiągnięte w zakresie powłok konwersyjnych uzyskiwanych w procesach chemicznych na mokro, które przeważnie dopuszczają powłoki jednowarstwowe na bazie wysokiej jakości lakierów proszkowych. W kolejnych latach ponownie będziemy rejestrować wzrost zużycia lakierów proszkowych, ponieważ w zakresie ochrony przeciwkorozyjnej znacznie na popularności zyskają powłoki dupleksowe. Potencjały dostrzegam przede wszystkim w obszarze lakierowania proszkowego materiałów niemetalicznych, w tym zwłaszcza szkła, szkła wielowarstwowego, MDF i tekstyliów.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 1(93)/2015

  Reklama
  C1 - Farby dekoracyjne