• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(69)/2011

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.01.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 4 z 4

    - Informacje toksykologiczne należy podawać w sposób narastający, począwszy od objawów jakie wystąpią przy niskim narażeniu, przechodząc do objawów występujących podczas poważnego narażenia. Należy również uwzględnić skutki opóźnione, bezpośrednie oraz przewlekłe zarówno dla krótko-, jak i długotrwałego narażenia. Dla mieszanin powinno się przeprowadzić analizę składu pod kątem możliwych interakcji pomiędzy jej składnikami, gdyż składniki mogą wykazywać działanie agonistyczne lub antagonistyczne, co może zmienić poziom toksyczności.

    - W punkcie dotyczącym informacji ekotoksykologicznych producenci substancji wielkotonażowych (powyżej 1000 t/rok) powinni uwzględnić ocenę właściwości PBT i vPvB, (PBT – substancje trwałe, wykazujące zdolność do bioakumulacji i toksyczne; vPvB – substancje bardzo trwałe i wykazujące bardzo dużą zdolność do bioakumulacji).

    - Wymagania informacyjne związane z transportem zostały podzielone na podsekcje, w których podajemy konkretny parametr klasyfikacji transportowej. Powoduje to zwiększenie przejrzystości informacji.


    Jak wynika z porównania przepisów, nowelizacja załącznika II do rozporządzenia 1907/2006 (REACH) w dość znaczący sposób zmienia wygląd i treść karty charakterystyki. Przede wszystkim powoduje to, że karta charakterystyki substancji staje się dokumentem, w którym w jednym miejscu zawarta będzie zarówno klasyfikacja według dotychczasowych przepisów, jak i CLP, transportowa (zgodnie z przepisami ADR, RID, IMDG, ICAO/IATA) oraz klasyfikacja związana z zagrożeniem dla środowiska (ocena PBT i vPvB). Ponadto, zwiększono ilość wymaganych informacji na temat zagrożeń stwarzanych przez substancje/mieszaniny dla człowieka i środowiska; należy również dokładnie opisać skutki przewlekłego oddziaływania substancji na człowieka. Wszystkie te zmiany spowodują, że karta charakterystyki staje się dokumentem, dzięki któremu możliwe jest podjęcie prawidłowych działań w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia. Ze strony technicznej aktualizacja powoduje zwiększenie objętości karty, ale nie zmniejszenia to czytelności dokumentu.


    Marek Duszyński

    www.chemiakonsulting.pl

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...