• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(85)/2013

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 4


    W załączniku nr 2 do ww. ustawy podany został sposób obliczania opłaty produktowej, gdzie sprecyzowane zostały trzy wzory do:

    1. Obliczenia wysokości należnej opłaty produktowej z tytułu niewykonania obowiązku recyklingu odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań wymienionych w poz. 2-7 w załączniku nr 1 do ustawy

    2. Obliczenia wysokości należnej opłaty produktowej z tytułu niewykonania obowiązku odzysku odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań wymienionych w poz. 1 w załączniku nr 1 do ustawy

    3. Obliczenia wysokości należnej opłaty produktowej z tytułu niewykonania obowiązku recyklingu w odniesieniu do sumy opakowań wymienionych w poz. 1 w załączniku nr 1 do ustawy.


    Ww. ustawa w art. 18 zobowiązuje wprowadzającego środki niebezpieczne w opakowaniach do zorganizowania systemu zbierania oraz zapewnienia odzysku, w tym recyklingu, odpadów opakowaniowych po środkach niebezpiecznych. Obowiązki te przedsiębiorca może wykonywać samodzielnie lub poprzez przystąpienie do porozumienia zawartego pomiędzy marszałkiem województwa a organizacją samorządu gospodarczego reprezentującą grupę przedsiębiorców wprowadzających:

    - produkty w opakowaniach wielomateriałowych albo

    - środki niebezpieczne w opakowaniach.


    Porozumienie dotyczy oczywiście utworzenia i utrzymania systemu zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań po środkach niebezpiecznych lub z opakowań wielomateriałowych. Taką możliwość precyzuje art. 25 nowej ustawy. Zgodnie z art. 18 ust. 4, wprowadzający środki niebezpieczne w opakowaniach może zlecić wykonanie poszczególnych czynności w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi po środkach niebezpiecznych posiadaczowi odpadów. Co należy rozumieć pod pojęciem "środki niebezpieczne" precyzuje art. 8 pkt 14 omawianej ustawy. Głównie za środki niebezpieczne uznaje się substancje chemiczne i ich mieszaniny zaklasyfikowane na podstawie przepisów o substancjach chemicznych i ich mieszaninach jako bardzo toksyczne, toksyczne, rakotwórcze kategorii 1 lub 2, mutagenne kategorii 1 lub 2, działające szkodliwie na rozrodczość kategorii 1 lub 2 lub niebezpieczne dla środowiska z przypisanym symbolem N. Informację na ten temat podaje karta charakterystyki danej substancji chemicznej lub mieszaniny. W rozdziale 11 ww. ustawy sprecyzowana została wysokość kar pieniężnych za naruszenia obowiązujących przepisów. Kary wynoszą od 5000 zł do 500 000 zł, w zależności od rodzaju dokonanego, zabronionego ww. ustawą, czynu.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 5(85)/2013

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne