• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(69)/2011

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.01.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 4

    3. Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

    4. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. (Dz. U. 2001 nr 62, poz. 627).


    Istotna zmiana w myśl zapisów prawa budowlanego [1] to np. zmiana kubatury pomieszczenia wywołana np. instalacją większej lub mniejszej kabiny lakierniczej niż dotychczas użytkowana. Wydzielenie obok niej mieszalni lakierów, które to lakiery do tej pory znajdowały się poza obiektem, to też istotna zmiana, tym razem obciążenia pożarowego pomieszczenia. Są to w zasadzie zmiany wymagające już rozpoczęcia odrębnej procedury budowlanej. Można często jej uniknąć, jeżeli uprawnieni projektanci wykażą w dokumentacji modernizacyjnej, że zmiany obciążeń pożarowych czy kubatury są niewielkie i bez wpływu na dotychczasowy sposób użytkowania i klasyfikacji pomieszczeń. W przypadku procedury budowlanej dotyczącej konieczności uzyskania pozwolenia na budowę lub zmianę sposobu użytkowania można jeszcze uznać, że konieczność uzyskania pozwolenia to tylko ostra interpretacja obowiązujących przepisów. Można nawet uznać, że to wymuszanie uzyskania pozwolenia budowlanego, a w przypadku samej wymiany kabiny lakierniczej to daleka nadinterpretacja. Proszę pamiętać, że przepisy prawa budowlanego umożliwiają urzędnikom stawianie takich żądań formalnych.

    958zzp_001.jpg

    Modernizacje lakierni prowadzone być powinny w oparciu o dokumentację opracowaną na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów. (Fot. Julian Ciesielski)


    W niektórych lakierniach kabiny lakiernicze instalowane są na zewnątrz obiektu i traktowane często (nie wiadomo na jakiej podstawie) jako urządzenia technologiczne niezwiązane trwale z gruntem. Taka dziwaczna interpretacja stanowiła dla wielu podstawę do postawienia kabiny obok budynku lakierni i użytkowania jej w przekonaniu, że stanęła tam zgodnie z przepisami, bo nie wymagała pozwolenia na budowę. Obowiązujące przepisy prawa budowlanego [1] klasyfikują taką kabinę inaczej:


    Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak:

    lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

    Tagi: Projekter,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...