• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(96)/2015
    Strona 1 z 2
    Oszczędności, redukcja strat oraz większa efektywność pracy. To kluczowe słowa, które spędzają przysłowiowy sen z powiek większości osób odpowiedzialnych za produkcję i to niezależnie czy mówimy o przemyśle motoryzacyjnym, meblarskim, czy też przetwórstwa tworzyw sztucznych.

    Nowe możliwości aplikacji powłok dwukomponentowych



    W ramach każdego przedsiębiorstwa lakiernia jest jednym z najważniejszych działów, gdzie rodzi się finalny produkt, który później cieszy oczy klienta, ale również jest to miejsce, które zależnie od jego organizacji, może generować wysokie koszty i straty. Z jednej strony, konkurencja na rynku oraz odbiorcy poszukujący nowych produktów, z drugiej, coraz bardziej restrykcyjne normy ochrony środowiska wymuszają stosowanie nowych farb i powłok, zwykle wielokomponentowych. To z kolei powoduje niezbędne inwestycje w odpowiedni sprzęt do aplikacji wyżej wymienionych. Rodzą się pytania - jakie urządzenie wybrać? Jak dopasować je do swoich potrzeb na dzisiaj, ale również jak zapewnić sobie możliwość łatwej modernizacji w przypadku zmian profilu produkcji w przyszłości? Jak pogodzić kwalifikacje obecnej kadry pracowników, z wyzwaniami jakie stawia aplikacja bardziej skomplikowanych farb?

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Odpowiedzi na te i wiele innych pytań może przynieść współpraca z firmą Graco. Jest to amerykański producent sprzętu do aplikacji, transferu, pomiaru i zarządzania płynami, który od ponad dwudziestu lat rozwija technologie aplikacji farb wielokomponentowych. Co roku dystrybutorzy Graco instalują na rynkach światowych setki urządzeń do aplikacji farb dwu- i trzykomponentowych. Niewiele jest firm na rynku, które mogą się pochwalić takimi sukcesami, tak kompleksową ofertą i taką dbałością o interesy użytkownika końcowego.

    W ostatnich miesiącach oferta Graco została wzbogacona o nowy zestaw do natrysku materiałów wieloskładnikowych o nazwie M2K.

    Jest to bazowe urządzenie w ofercie firmy, jednak wyposażone we wszystko, czego może potrzebować klient chcący przejść z ręcznego mieszania farb dwuskładnikowych do pracy zmechanizowanej. M2K przystosowany jest do aplikacji szerokiego spektrum materiałów bazujących na żywicach epoksydowych, uretanowych i poliestrach w technologiach: niskociśnieniowej (Airspray) z maksymalnym ciśnieniem roboczym 16 barów, hydrodynamicznej w osłonie powietrza bądź czysto hydrodynamicznej, gdzie maksymalne ciśnienia robocze w zależności od modelu dochodzą do 200 barów.


    1627zestawy_001.jpg

    Rodzina M2K.

    1627zestawy_002.jpg

    M2K.


    Przykładowe zastosowania to farby podkładowe i nawierzchniowe w przemyśle metalowym i drzewnym, injekcje żywic wzmacniających konstrukcje lub do spajania marmurów i granitów, aż do aplikacji wyselekcjonowanych klejów. Zasada działania urządzenia jest mechaniczna i opiera się na jednym silniku pneumatycznym, który napędza dwie współbieżne hydrauliczne pompy dolne o różnych objętościach roboczych. W zależności od zastosowanych pomp, dostępne są proporcje mieszania 1:1, 2:1, 3:1, 4:1, 5:1 i 6:1, a więc pokrywające większość zastosowań rynkowych. Wspomniana konstrukcja umożliwia prostą wymianę pomp dolnych, a nawet silnika i dzięki temu łatwą zmianę parametrów pompy. W ten sposób potencjalny klient może prosto i tanio dopasować urządzenie albo do nowej farby, albo do nowej aplikacji. Oprócz utrzymania stałej proporcji mieszania poprzez konfigurację pomp, operator dodatkowo monitoruje dokładność mieszania poprzez kontrolę ciśnienia płynów po stronie A i B dzięki wbudowanym manometrom. Tak jak wspomniano, urządzenie niweluje konieczność ręcznego przygotowania farby dwuskładnikowej, przez co zmniejsza straty - po prostu wykorzystujemy tylko tyle, ile jest potrzebne do wykonania zadania. Również czyszczenie urządzenia przynosi oszczędności w stosunku do klasycznych pomp 1K. Zamiast płukać całą pompę 1K po zakończonej pracy lub po wyczerpaniu czasu życia mieszanki, co może kosztować wiele litrów rozpuszczalnika, w M2K płuczemy tylko kolektor mieszający i wąż materiału wraz z pistoletem aplikacyjnym. W ten sposób oszczędzamy farbę i rozpuszczalnik, zmniejszamy emisję LZO oraz związane z tym koszty, a także oszczędzamy czas operatora. W celu precyzyjnego dopasowania M2K do konkretnego zastosowania, oprócz wersji kompletnych, tzn. wyposażonych w węże materiału i powietrza, pistolet aplikacyjny, filtry materiału oraz ciśnieniowe zawory bezpieczeństwa, firma Graco oferuje również wersje podstawowe, na bazie których dystrybutorzy mogą wykonać urządzenia specjalne. Mogą one być wyposażone w dedykowane zbiorniki materiału, zestawy cyrkulacyjne, a nawet zdalne kolektory mieszania stosowane w przypadku niewielkich ilości materiału bądź farb o krótkim czasie życia mieszanki.

    Komentarze (2)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Jerzy 2 2 dni temu Sam właśnie analizuję różne opcje i przyznam, że zastanawiam się nad systemami lakierniczymi od Krautzbergera: https://krautzberger.pl/produk... Czy masz może doświadczenie z ich produktami? Zastanawia mnie, jak wypadają w porównaniu z DASTEK, szczególnie jeśli chodzi o oszczędności farby i prostotę konserwacji.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ Paweł82 1 ponad rok temu Ja polecam urządzenia do farb 2K od DASTEK solutions: https://dastek.com.pl/urzadzen... Ostatnia współpraca z tą firmą to sukces instalacji w naszej firmie. Polecam!
      oceń komentarz zgłoś do moderacji

    WYDANIE 4(96)/2015