• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 4(84)/2013

  Artykuły branżowe

  Normy/Prawo

  Ekologia i Ochrona Zdrowia

  ponad rok temu  01.07.2013, ~ Administrator   

  Strona 1 z 3

  Ochrona środowiska w zakładach obróbki powierzchniowej


  Zakłady obróbki powierzchniowej, jak lakiernie, anodownie czy galwanizernie, często eksploatują linie lub urządzenia, które negatywnie oddziaływają w wielu aspektach na środowisko naturalne, powodując jego zanieczyszczenie.


  Zależnie od wielkości i zakresu produkcji oddziaływanie to wymaga uregulowań formalnoprawnych wynikających z przepisów prawa ochrony środowiska. Dla małych przedsiębiorstw mogą to być proste zgłoszenia, natomiast większe firmy często muszą uzyskać różnego rodzaju pozwolenia emisyjne lub pozwolenie zintegrowane. Na wszystkich firmach, niezależnie od rodzaju posiadanych pozwoleń, nawet tych najmniejszych, ciążą obowiązki sprawozdawcze z tytułu prawa ochrony środowiska.

  Skomplikowane i niespójne przepisy prawa powodują, że specjaliści ds. ochrony środowiska w firmach produkcyjnych mają poważny problem z ich interpretacją. W jeszcze gorszej sytuacji są zakłady, które kwestie ochrony środowiska powierzają jako dodatkowe obowiązki swoim pracownikom, a zatrudnienie wykwalifikowanego specjalisty nie jest możliwe z przyczyn ekonomicznych.

  Cała sytuacja skutkuje tym, że na naszym rynku nadal działa szereg firm, które mają nieuregulowane kwestie ochrony środowiska związane z eksploatacją instalacji. Działają bez stosownych pozwoleń lub posiadane pozwolenia nie oddają stanu rzeczywistości. Coraz wyższe wymogi środowiskowe, perspektywa kontroli i dotkliwych kar powodują, że na działania naprawcze mamy coraz mniej czasu.


  1354zbieramy_001.jpg

  Na wszystkich firmach ciążą obowiązki sprawozdawcze z tytułu prawa ochrony środowiska.


  Od czego zacząć?


  - Instalacje i urządzenia produkcyjne

  Chcąc uregulować kwestie związane z ochroną środowiska, powinniśmy zacząć od inwentaryzacji technologii w naszym zakładzie. Najkorzystniej byłoby uzyskać wsparcie działu technologicznego lub inżynierów znających specyfikę urządzeń i procesów produkcyjnych. Poprzez wizję lokalną należy zinwentaryzować wszystkie instalacje i urządzenia, które wykorzystujemy zarówno do produkcji, jak i na cele socjalne. Inwentaryzację prowadzić należy z uwzględnieniem wszystkich rodzajów ilości zużywanych surowców, przeznaczeniem i zdolnością produkcyjną instalacji, rodzajem emisji do środowiska, emitowanych substancji oraz wielkości tej emisji.


  - Nie tylko produkcja

  Należy pamiętać, że regulacjom podlegają także urządzenia i instalacje, które nie są związane bezpośrednio z naszą produkcją, ale są obecne na terenie zakładu i wpływają na środowisko naturalne. Najczęściej są to instalacje spawalnicze, kotły grzewcze i kotłownie wykorzystywane do celów technologicznych lub socjalnych. W zależności od wielkości, wymagają one pozwolenia, zgłoszenia lub nie wymagają żadnych regulacji prawnych. Brak konieczności uzyskania pozwoleń nie zwalnia nas jednak z obowiązku sprawozdawania emisji z tych urządzeń, więc warto także dokonać ich inwentaryzacji.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • ZADOWOLONY
  • ZASKOCZONY
  • POINFORMOWANY
  • OBOJĘTNY
  • SMUTNY
  • WKURZONY
  • BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...