• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02-31.12 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(83)/2013

  Artykuły branżowe

  Drewno

  Procesy Wspomagające

  Przygotowanie Powierzchni

  Technologie Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.05.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

  Strona 1 z 2

  Instalacje odciągowe i nawiewne


  Proponowane przez Nawara Serwis nowoczesne rozwiązania w zakresie odciągu, filtracji i nawiewu powietrza wpływają na poprawę jakości oraz na obniżenie kosztów produkcji.


  Nawara Serwis z Trzebienia koło Bolesławca projektuje, produkuje i montuje systemy odciągu i filtracji. Są to zarówno rozwiązania kompleksowe, obejmujące wszystkie wydziały w dużych zakładach zajmujących się przerobem drewna, szczegółowe, jak i nietypowe.


  Kompleksowe podejście do zagadnienia

  Odciąg pyłu i filtracja powietrza to niezwykle ważne zagadnienia dotyczące wydziałów szlifierni i lakierni. Praktycznie we wszystkich zakładach produkujących chociażby meble wydziały te sąsiadują z sobą. Wynika to z przebiegu procesu technologicznego. W związku z tym istnieje duże ryzyko, że pył powstający podczas szlifowania przedostanie się, nawet przy niewielkich ruchach powietrza, do strefy lakierowania. Nieodpowiednio zaprojektowane instalacje odciągowo-filtrujące mogą zatem odbić się negatywnie na efekcie końcowym tego etapu produkcji, czyli wykończeniu powierzchni. Fakt ten jest głównym powodem generowania dodatkowych kosztów poprzez wydłużenie procesu lakierowania. Projekty przygotowane przez Nawara Serwis, poprzez kompleksowe podejście do zagadnienia, nieomal w stu procentach pozwalają wyeliminować to zjawisko. W zależności od wielkości zakładu, a także wymiarów szlifowanych elementów do dyspozycji potencjalnego klienta są różnej wielkości profesjonalne stoły szlifierskie. Wyposażone są one w zintegrowany system równomiernego odsysania powietrza na całej powierzchni roboczej. Firma, poza standardowymi rozwiązaniami, proponuje stoły szlifierskie projektowane indywidualnie do specyfiki produktowej konkretnego przedsiębiorstwa.


  Bez zawirowań strumienia powietrza w kabinie

  Standardowe stoły typu SS produkowane są w trzech wariantach wymiarowych - 1000/2000/3000?×?1000 mm, ale posiadają bardzo istotną cechę z punktu widzenia ergonomii pracy. Jest to możliwość regulacji wysokości w zakresie od 700 do 1000 mm. Stanowiska te nie mają wbudowanego wentylatora, gdyż są podłączane bezpośrednio do centralnej instalacji odciągowej lub do odpylaczy mobilnych. W zależności od rozmiaru, mogą odessać odpowiednio 1219, 1592 lub 2487 m3/h powietrza.


  1335zapora_001.jpg

  Fot. 1. Pionowy transport powietrza oraz związana z tym niewielka ilość zawirowań jego strumienia w kabinie natryskowej gwarantuje równomierne odsysanie nadmiaru materiału lakierniczego. Fot. Nawara Serwis


  Ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez Nawara Serwis są szlifierskie odciągi podłogowe. Odciąg zbudowany jest z modułów o wymiarach 1mx1m łączonych w system. Poszczególne moduły odciągowe montowane są na ramie osadzonej w posadzce. Modułowa budowa podłogowego odciągu szlifierskiego zapewnia najwyższą jego sprawność i równomierny odciąg na całej powierzchni roboczej. Mieszanina pyłu i powietrza odsysana z odciągu przez wentylator "przechodzi" przez filtry, w których zanieczyszczenia są wytrącane. Filtry dostarczane przez Nawara Serwis są każdorazowo dobierane do wymaganego natężenia przepływu powietrza. Oczyszczone powietrze wraca specjalnymi kanałami do hali, gdzie nad stanowiskiem roboczym jest rozprężane. Zapewnia to optymalny przepływ i bilans powietrza w strefie pracy. Proces nadzorowany jest przez automatyczne układy sterowania. Następstwem źle dobranych lub złej jakości urządzeń filtrujących może być obniżona wydajność maszyn i urządzeń, zbyt duże zużycie energii elektrycznej, przyspieszone zużycie filtrów, a nawet szkodliwe dla zdrowia powietrze wtórne.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...