• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02-31.12 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(83)/2013

  Artykuły branżowe

  Ekologia i Ochrona Zdrowia

  Procesy Wspomagające

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.05.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 5

  Strona 1 z 3

  Skuteczne metody utrzymania czystości kabin lakierniczych


  Błędów lakierowania nie da się, niestety, całkowicie wykluczyć. Trzeba dążyć do ich maksymalnego zminimalizowania przez kontrolowanie, monitorowanie i wykluczanie potencjalnych źródeł. Proces ten musi być nieustannie kontynuowany, a droga na skróty prowadzi do produkowania braków, narastania kosztów, problemów terminowych i zachwiania płynności produkcji. Tylko prawidłowa ocena błędu pozwala na usunięcie jego przyczyny i właściwe usunięcie usterki.


  Wady lakiernicze można umownie podzielić na:

  - Błędy wynikające z materiału lakierniczego

  - Błędy wynikające z technologii

  - Błędy stanowiskowe (lakiernika lub urządzenia)

  - Błędy powstające na obiekcie (lakierni) w procesie lakierowania


  Tabela 1. Zestawienie błędów lakierniczych..


  Prawidłowe rozpoznanie błędów jest pierwszym krokiem do wprowadzenia korekt i zapobiegania im w przyszłości. Podstawowymi warunkami są stosowanie się do kart technicznych i zaleceń producenta. Osobnym problemem są wady lakiernicze wymienione w ostatniej części tabeli wynikające z zanieczyszczeń odkładających się na suchy lub świeżo polakierowany detal. Problem zapobiegania wtrąceniom pyłów zostanie poruszony w powiązaniu z efektywnym zabezpieczaniem i sprawnym czyszczeniem kabin lakierniczych. Mają one podstawowe znaczenie w zapewnieniu sprawnego przebiegu procesu lakierowania, aby przy niewygórowanym wysiłku i nakładzie uzyskać niewspółmierny i powtarzalny efekt.


  1319wady_001.jpg

  Zaniedbane kabiny są przyczyną spadku wydajności i jakości.


  W procesie lakierowania zawsze dochodzi do strat technologicznych farby. Pewna jej część, np. w postaci przetrysku, odkłada się na elementach kabiny lub zasycha w powietrzu jako cząstki pyłu.

  Oprócz tego zanieczyszczenia kabin powodowane są przez:

  - natryski na elementy kabiny

  - skapywanie materiału malarskiego

  - szlifowanie i polerowanie

  - napływ zanieczyszczeń z zewnątrz kabiny

  - włókna z materiałów pomocniczych

  - krążenie powietrza i wznoszenie pyłu


  Znajdujące się i krążące w kabinie cząstki mogą zostać absorbowane przez świeżą powłokę. Ich identyfikacja pozwala na znalezienie przyczyny oraz zapobieganie (patrz tabela 2). Zanieczyszczeń i pyłu nie można uniknąć, można natomiast skutecznie je eliminować z powietrza i powierzchni. Zaniedbania w tym względzie przyczyniają się do błędów lakierniczych powierzchni.


  Tabela 2. Przykłady wtrąceń badane mikroskopowo..


  W zależności od intensywności lakierowania, stosowanych farb i stawianych wymagań, dochodzi do utrudnienia procesu aplikacji oraz trudności z usuwaniem zanieczyszczeń. Kabina staje się brudna i ciemna, co niewątpliwie wpływa na jakość i wydajność pracy lakiernika. Nie bez znaczenia jest też duży nakład pracy związany z usuwaniem zabrudzeń. Dbałość o lakiernię powinna wynikać nie tylko z dbałości o sprzęt i wizualny porządek. Daje ona znaczne zwiększenie wydajności, zmniejszenie braków, skrócenie przestojów i w efekcie końcowym, wyraźne oszczędności. W praktyce wiadomo, że utrzymanie czystości jest mozolne we wdrożeniu, stąd wymagane są skuteczne środki umożliwiające łatwą aplikację i usuwanie. Sam proces lakierowania powinien odbywać się bez zakłóceń i problemów jakościowych, przy zminimalizowanych kosztach.

  Tagi: Jard, Zuelch,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...