• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 5(67)/2010

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Proszkowe

  ponad rok temu  01.09.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

  Strona 1 z 6

  Malowanie proszkowe nie tylko dla opornych


  Od wielu lat austriacka firma Tiger-Coatings jest znana coraz szerzej w świecie jako producent farb proszkowych o nazwie handlowej Drylac®, specjalizujący się w rozwoju technologii wytwarzania produktów zawierających pigmenty metaliczne. Aplikacja tego typu powłok, pozwalających na uzyskanie specjalnych efektów wizualnych, wymaga od użytkownika wzmożonej uwagi i zaangażowania odpowiedniego sprzętu.


  By uniknąć nieporozumień i wykluczyć możliwości popełnienia prostych błędów podczas malowania, kartony metalicznych farb Drylac® były od wielu lat wyposażane w instrukcje stosowania sygnowane przez wiedeński Instytut Badawczy w Dziedzinie Chemii i Technologii (używający nazwy skrótowej OFI). Wraz z rozwojem możliwości produkcyjnych i palety dostępnych pigmentów odpowiedzialnych za powstawanie specjalnych efektów powłok, potrzebne stało się zaktualizowanie istniejących zaleceń. Powstałe w tym roku, kolejne ich wydanie oddaje bieżący stan techniki i warto przyjrzeć się mu dokładniej, zwłaszcza że zawiera uniwersalne informacje odnoszące się do całej palety produktów dostępnych na rynku. Opisane poniżej rekomendacje dla zaczynających przygodę z malowaniem proszkowym będą istotnym drogowskazem odnośnie zalecanych wymagań aplikacji, a dla zaawansowanych przypomnieniem, jakich procedur należy przestrzegać celem zachowania stabilnej jakości uzyskiwanych powłok.


  Aplikacja farb proszkowych o efekcie metalicznym

  Przez wiele lat zalecenia odnośnie aplikacji metalicznych farb proszkowych były kierowane do użytkowników jako jeden pakiet informacji opisujący właściwe metody postępowania, bez rozróżnienia grup produktów, ich własności, użytych do produkcji pigmentów. Dynamiczny rozwój technologii produkcji samych farb, jak i poszerzenie oferty dostępnych do zastosowania w pigmentacji, stopów metali, minerałów i tworzyw sztucznych, spowodował konieczność podzielenia istniejących na rynku produktów na kategorie określające minimalne wymagania poprawnego postępowania podczas aplikacji. Zaproponowana przez instytut OFI klasyfikacja zawiera cztery grupy produktów, poszeregowanych w zależności od przewidywanych problemów z uzyskaniem dobrych jakościowo i powtarzalnych powłok. Po koniecznym wstępie, zapraszam do zapoznania się z zaleceniami firmy Tiger-Coatings odnośnie aplikacji metalicznych farb proszkowych, opracowanymi przez wiedeński Instytut Badawczy w Dziedzinie Chemii i Technologii.


  Klasyfikacja

  Kategoria A – najmniej wymagająca w stosowaniu grupa srebrnych produktów, dla których skuteczne połączenie pigmentów metalicznych z farbą (dobrej jakości bonding) umożliwia łatwą i powtarzalną aplikację. Do tej grupy należy znaczna część powłok gładkich RAL9006, RAL 9007. Przykłady na fot.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...