• Reklama
  A1 multichem 21.11-31.01 Julian

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-04.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 2(70)/2011
  Strona 1 z 3

  Lakiery ściągalne i absorbery pyłu


  Lakiery ściągalne i pyłowiążące sprawdzają się zarówno w przypadku dużych kabin przemysłowych, jak i w małych komorach lakierniczych. Ułatwiają pracę w lakierniach, w tym w przemyśle meblowym.


  W procesie lakierowania zawsze dochodzi do strat technologicznych farby. Pewna jej część, np. w postaci przetrysku, odkłada się na elementach kabiny lub zasycha w powietrzu jako cząstki pyłu.


  Oprócz przetrysku, zanieczyszczenia kabin powodowane są również przez:

  - natryski na elementy kabiny

  - skapywanie materiału malarskiego

  - szlifowanie i polerowanie

  - napływ zanieczyszczeń z zewnątrz kabiny

  - krążenie powietrza i wznoszenie pyłu.

  984zkl_01.jpg

  Zaniedbane kabiny są przyczyną spadku wydajności i jakości.


  W zależności od intensywności lakierowania, stosowanych farb i stawianych wymagań dochodzi do utrudnienia procesu aplikacji oraz trudności z usuwaniem zanieczyszczeń. Kabina staje się brudna i ciemna, co niewątpliwie wpływa na jakość i wydajność pracy lakiernika. Nie bez znaczenia jest też duży nakład pracy związany z usuwaniem zabrudzeń. Zanieczyszczeń i pyłu nie można uniknąć, można natomiast skutecznie je eliminować. Zaniedbania w tym względzie przyczyniają się do błędów lakierniczych powierzchni.


  Dbałość o lakiernię powinna wynikać nie tylko z dbałości o sprzęt i wizualny porządek, ale pozwala ona na znaczne zwiększenie wydajności, zmniejszenie braków, skrócenie przestojów i w efekcie końcowym wyraźne oszczędności. W praktyce wiadomo, że utrzymanie czystości jest mozolne we wdrożeniu, stąd wymagane są skuteczne środki umożliwiające łatwą aplikację i usuwanie. Sam proces lakierowania powinien odbywać się bez zakłóceń i problemów jakościowych przy zminimalizowanych kosztach.


  Jak zabezpieczać kabiny?


  W rozwiązaniu problemu zanieczyszczeń bardzo pomocne są lakiery ściągalne (zwane również „foliami w płynie”) i absorbery pyłu. W zależności od zastosowania można wyróżnić wiele rodzajów lakierów ochronnych. Najczęściej stosowane przedstawiono w tabeli 1.


  Wymagania klientów powodują, że paleta środków jest nieustannie rozszerzana i wprowadzane są innowacje. W przemyśle meblowym stosowane są najczęściej zabezpieczenia typu: powłoka ochronna na ścianie wodnej lub suchej oraz przewodząca na posadzce. Ostatnio w palecie producenta dodatkowo pojawiły się lakiery:

  - odporny na podwyższone temperatury, np. do kabino-suszarek

  - przeznaczony do wrót zwijanych

  - lepki niebrudzący.


  Jakie korzyści przynosi stosowanie lakierów ochronnych?

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...