• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(67)/2010

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 1 z 4

    Obróbka ścierna jako sposób przygotowania powierzchni


    Obróbka strumieniowo-ściernia zazwyczaj nie jest utożsamiana jako mogący istnieć indywidualnie proces oczyszczania powierzchni. Niemniej jednak technologia ta może być wdrażana celem uzyskania oczekiwanych rezultatów dobrego przygotowania powierzchni w sposób wydajny, ekonomiczny oraz będący bezpiecznym dla środowiska naturalnego. Co więcej, dzięki tej technologii możemy zyskać wiele innych korzyści, które opisane zostały w poniższym artykule.


    Siła oczyszczania wody pod ciśnieniem

    Technologia dysz wodnych pracujących pod ciśnieniem jest używana w wielu zastosowaniach przemysłowych w pośrednich i bezpośrednich procesach produkcyjnych. Typowym przykładem współistnienia technologii mycia ciśnieniowego oraz technik ściernych jest przemysł motoryzacyjny, przemysł produkcji maszyn czy też sektor hydrauliki siłowej. Wszędzie tam oczyszczanie powierzchni odbywa się jednoetapowo przy pomocy dysz wodnych. Ten rodzaj obróbki szczególnie sprawdza się w przypadku elementów wykonanych z lekkich stopów metali. Technologia dysz wodnych pozwala na usunięcie zanieczyszczeń z miejsc trudno dostępnych. Używane są wówczas odpowiednie końcówki i lance. W ten sposób kłopotliwe miejsca, takie jak załamania czy też otwory, mogą być odpowiednio oczyszczone. Wysokie ciśnienie wody nie tylko zmywa wszelkie osady z powierzchni, lecz również usuwa drobinki metalu i inne kontaminanty przylegające do detalu.

    900wzorowy_01.jpg

    Obrotowe dysze wodne usuwają pozostałości metalu z kadzi tak wydajnie, iż żadne dodatkowe oczyszczanie nie jest konieczne.

    Fot. RST GmbH


    Obróbka strumieniowa wodą ukazuje swoje zalety również przy czyszczeniu tygli używanych do wytwarzania tytanu czy też stali nierdzewnej. Odkładające się w kadziach pozostałości stopów są zazwyczaj usuwane przy pomocy mechanicznego szczotkowania, które ponad wszystko jest bardzo czasochłonne i powoduje szybsze zużywanie się zbiorników. System czyszczący oparty na technologii sprężonego strumienia wody skraca czas procesu do 20, a nawet 5 minut. Kadzie podczas procesu obróbki są transportowane dzięki dźwigowi. Oczyszczanie jest wykonane pod wysokim ciśnieniem dysz, które to są wprowadzane do wnętrza kadzi dzięki mechanizmowi teleskopowemu i poruszają się dookoła jej obrysu. Obrotowe dysze wodne omiatają kadź na tyle skutecznie, iż żadna dodatkowa operacja czyszczenia mechanicznego nie jest już potrzebna. Specjalnie przygotowane programy mycia dla różnych wielkości kadzi są przechowywane w pamięci urządzenia kontrolującego. Parametry procesu, takie jak: wartość ciśnienia wody, prędkość podawania strumienia przez dysze, rodzaj ruchów ramienia z dyszami, jak również ilość powtórzeń przypadająca na daną kadź są wybierane w zależności od kształtu kadzi i stopnia jej zabrudzenia. Połączenie całości układu z systemem oczyszczania medium myjącego pozwala na prowadzenie procesu przyjaznego dla środowiska pod względem wykorzystania wody.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...