• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 6(98)/2015

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  Urządzenia Lakiernicze

  Drewno

  Motoryzacja

  Technologie Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.11.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

  Strona 2 z 4

  Pompy elektryczne wymagają takiego rodzaju silnika, który zamieni energię elektryczną w energię mechaniczną używaną do napędzania pompy. Istnieje kilka różnych typów silników elektrycznych, które są wykorzystywane w przemyśle, jednakże najbardziej powszechne są silniki prądu przemiennego oraz bezszczotkowe silniki indukcyjne DC (BLDC).

  W większości ogólnych zastosowań przemysłowych silniki indukcyjne AC są bardziej popularne. Są proste, oszczędne i jeśli nie jest od nich wymagane sterowanie prędkością (poprzez urządzenie do regulacji częstotliwościowej prędkości obrotowej silnika asynchronicznego - VFD lub przemiennik), nie wymagają jakiejkolwiek kontroli. Z drugiej strony, silniki BLDC wymagają urządzenia sterującego i stały się bardziej powszechnie dopiero od czasu uzyskania dostępności do taniej elektroniki przemysłowej, co rozpoczęło się pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku.

  1683wyzsza_002.jpg  Identyfikacja różnic pomiędzy silnikami AC i BLDC


  Silniki indukcyjne AC i silniki BLDC są bardzo podobne; główna różnica tkwi w budowie wirnika.

  Silnik indukcyjny AC nie ma żadnych magnesów na wirniku; zamiast nich posiada szereg struktur warstwowych i uzwojenie. Po włączeniu zasilania 3-fazowego uruchamia się twornik silnika, wytwarzane jest wirujące pole magnetyczne. To wirujące pole magnetyczne powoduje przepływ prądu w wirniku za pomocą indukcji. Prąd wirnika wytwarza jego własny magnes, który współdziała z polem twornika i generuje moment obrotowy. Większość silników indukcyjnych AC może być uruchamiana bezpośrednio przy pomocy zasilania AC bez sterownika, ale jeśli wymagana jest zmienna prędkość, jak to jest w przypadku wielu aplikacji pompy -ta zaleta jest eliminowana, ponieważ pomiędzy źródło zasilania a silniki musi zostać zainstalowane urządzenie do regulacji częstotliwościowej prędkości obrotowej silnika asynchronicznego VFD.

  VFD zmienia prędkość silnika poprzez zmianę częstotliwości prądu dostarczanego do silnika. Na przykład, silnik o wartości znamionowej 1800 obrotów na minutę i 60 Hz można spowolnić do 900 obrotów na minutę poprzez uruchomienie go już przy 30 Hz. Także przemysłowe silniki indukcyjne AC z VFD mają ograniczony zasięg prędkości w zakresie od około 30 do 130 procent prędkości znamionowej. Nie jest ona optymalna dla odpowiadającego jej nominalnego momentu obrotowego przy bardzo niskich prędkościach lub podczas zatrzymania.

  Alternatywnie, w silniku BLDC uzwojenie na wirniku zastąpiono szeregiem magnesów stałych. Magnesy te tworzą pole magnetyczne, które współdziała z polem twornika i generuje moment obrotowy. Jednakże, zamiast po prostu polegać na sile 3-fazy w celu wytworzenia wirującego pola magnetycznego, silnik BLDC wymaga dokładnej kontroli pola magnetycznego twornika i dopasowania do położenia wirnika i jego magnesów stałych. Pole twornika jest sterowane przy pomocy urządzenia, które jest niemal identyczne z urządzeniem do regulacji częstotliwościowej prędkości obrotowej silnika asynchronicznego VFD mającym zastosowanie w silniku indukcyjnym prądu przemiennego, lecz z dodatkowym wejściem; wymagane jest zamocowanie kodera wała wirnika, aby pomóc sterownikowi silnika utrzymać pola wirnika i twornika w prawidłowym ustawieniu. Dokładne sterowanie polem magnetycznym twornika umożliwia pełną kontrolę nad silnikiem, w tym nad prędkością, momentem obrotowego i przyspieszeniem. Silnik BLDC może wygenerować pełny moment obrotowy przy prędkości zerowej. Silniki te są zazwyczaj mniejsze dla danego poziomu mocy a wirnik z magnesami stałymi jest lżejszy od odpowiedniego wirnika indukcyjnego. Obie te cechy pozwalają silnikowi BLDC znacznie szybciej reagować na zmieniające się warunki obciążenia.

  Komentarze (1)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik