• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 6(98)/2015

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  Urządzenia Lakiernicze

  Drewno

  Motoryzacja

  Technologie Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.11.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

  Strona 1 z 4
  Pompy pneumatyczne od wielu lat były ostoją świata rozprowadzania farby, i to nie bez powodu. Są proste, niezawodne, a poruszając się wolno ruchem posuwisto-zwrotnym nie niszczą lakieru, tak jak pompy wykorzystujące dośrodkowe i inne technologie pompowania obrotowego. Chociaż wszystkie te cechy są korzystne, podstawową zaletą korzystania z pomp pneumatycznych jest to, że są one ze swej natury bezpieczne podczas stosowania w niebezpiecznych miejscach.

  Wybór optymalnego silnika do pomp cyrkulacyjnych farby  Pompy pneumatyczne


  Jako że wiele farb opiera się na bazie rozpuszczalnika lub zawiera elementy rozpuszczalników, miejsca ich stosowania są zazwyczaj uważane za niebezpieczne. W amerykańskich [...] przepisach elektrycznych zebranych w kodeksie National Electrical Code - NEC, niebezpieczne miejsca zostały określone jako te przestrzenie, "gdzie mogą występować zagrożenia pożarem lub wybuchem z powodu zastosowania gazów palnych lub par, cieczy palnych, pyłu węglowego lub włókien palnych albo pyłów lotnych". Wymagają one stosowania specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do stosowania w tych miejscach. Jako że pompy pneumatyczne w swoim działaniu wykorzystują powietrze, a nie energię elektryczną, nie istnieje żadne źródło zapłonu elektrycznego.

  Ponadto, pompy pneumatyczne są stosunkowo niedrogim rozwiązaniem do stosowania w miejscach niebezpiecznych. Gdy stosowane są silniki elektryczne, koszt zwykle wzrasta ze względu na konieczność posiadania zezwoleń (takich jak UL), które są wymagane, nie licząc kosztu przeciwwybuchowych kabli i przewodów.

  1683wyzsza_001.jpg

  E-Flo DC - 4-kulowa pompa cyrkulacyjna z napędem elektrycznym.


  Wady pomp pneumatycznych


  Chociaż pompy pneumatyczne mają kilka zalet, mają też trochę wad, z których największą jest zużywanie dużej ilości energii. Silniki pneumatyczne, już ze swej natury, są w najlepszym razie sprawne tylko w około 10 procentach. Jeśli podczas swego działania pompy pneumatyczne wykorzystują sprężone powietrze, to wymagają one użycia sprężarki, która również nie jest bardzo wydajna. Działając przy tej sprawności w trybie 24/7 mogą one naprawdę przysporzyć sporych kosztów energii. Najbardziej będzie to widoczne w tych krajach, w których energia może kosztować nawet 30 centów za kWh w porównaniu do zaledwie 6-8 centów w Stanach Zjednoczonych.

  Dodatkowo - oprócz niskiej sprawności - pompy pneumatyczne stwarzają również ryzyko oblodzenia. Gdy w powietrzu występuje wilgoć, to szybko dostaje się ona do spalin, tam stygnie i może zamrozić wodę. Jest to szczególnie niebezpieczne w takich lokalizacjach, gdzie jest wilgotne i zimne powietrze. W tego typu środowiskach pompy pneumatyczne zamarzają i mogą odmówić pracy. Ponadto, pompy pneumatyczne są bardzo głośne podczas pracy. Wielu pracowników potrzebuje środków ochrony słuchu podczas pracy w ich pobliżu, aby zapobiec uszkodzeniom słuchu.


  Dążenie w kierunku pomp elektrycznych


  Ze względu na nieefektywność pomp pneumatycznych, rynek skierował się ku innym rozwiązaniom, takich jak zasilane elektrycznie pompy tłokowe. Chociaż pompy elektryczne mają wiele zalet, główną jest ich wysoka sprawność. Mogą one osiągnąć sprawność od czterech do siedmiu razy wyższą niż pompy pneumatyczne. Przełożyć się to może na znaczną kwotę oszczędności energii i kosztów, zwłaszcza w przypadku dużych pomp cyrkulacyjnych pracujących przez 24 godziny na dobę. Oprócz większej sprawności, pompy elektryczne są cichsze i oferują lepszą możliwość sterowania funkcjami, w tym prędkością i ciśnieniem. Jeśli, na przykład, jakiś element systemu zostanie uszkodzony, silnik elektryczny umożliwi operatorom jego monitorowanie i wyłączy system.

  Komentarze (1)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik