• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(79)/2012

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.09.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Nowy pomysł rozpraszania zwrotnego promieni UV oraz IR zapobiega przedwczesnemu osłabieniu działania samooczyszczającego


    Przy dotychczasowych powłokach łatwych do czyszczenia (z ang. "easy-to-clean") już po krótkim czasie można zaobserwować osłabione działanie wskutek oddziaływań zewnętrznych. Nowy pomysł rozwiązuje ten problem poprzez efekt samooczyszczania, który działa od wewnątrz.


    Obecnie są różne sposoby wytwarzania powłok z właściwościami samooczyszczającymi. Ich działanie opiera się na zasadzie superhydrofobii ("efekt lotosu"), superhydrofilii oraz fotokatalizy. Te zasady działania bezpośrednio zależą od właściwości powłoki powierzchni, w związku z czym oddziaływania zewnętrzne, takie jak zarysowania lub zanieczyszczenia chemiczne (np. przez silikony) mogą prowadzić do trwałego osłabienia działania samooczyszczającego. Z tego powodu w instytucie Fraunhofer IPA został opracowany alternatywny projekt, który opiera się na zasadzie odbicia naturalnego promieniowania UV i IR od cząsteczek pigmentu oraz lakieru proszkowego zawartych w powłoce. Ponieważ w tym przypadku właściwości refleksji nie są zależne od oddziaływań mechanicznych oraz chemicznych względem powierzchni powłoki, efekt samooczyszczania jest długotrwały. Działa on jakby "od wewnątrz" poprzez odbite promieniowanie UV/IR, które oddziałuje na powierzchnię styku pomiędzy cząsteczką brudu a warstwą lakieru, rozkładając organiczne zanieczyszczenia.

    1226samooczyszczanie_001.jpg


    Szkic wyjaśnia zasadę działania nowej powłoki samooczyszczającej się na przykładzie systemu lakieru samochodowego. Na podłoże metalowe (M) nałożona jest warstwa kataforezy (KTL), warstwa lakieru bazowego nadającego kolor (BL) oraz warstwa emalii prześwitującej (KL), która zawiera cząsteczki związku odbijającego promienie UV i IR. Odbite promieniowanie działa "od wewnątrz" na powierzchnię styku pomiędzy cząsteczką brudu a warstwą lakieru, rozkładając w tym miejscu organiczne zanieczyszczenia. Źródło: Fraunhofer IPA


    Skuteczność tej metody może być jednoznacznie wykazana przy pomocy licznych doświadczeń. W tym celu wprowadzono do warstwy lakieru dużą ilość tworzyw o strukturze cząsteczkowej, a następnie opisano je kolorymetrycznie pod względem właściwości samooczyszczających indukowanych przez odbijające dodatki. Badanie przeprowadzono wystawiając lakier na działanie wpływów atmosferycznych, jak również przy pomocy nowo opracowanego przez instytut Fraunhofer IPA testu przyspieszonego. Okazało się, że w przypadku wszystkich przeprowadzonych testów, zawsze te same cztery systemy farb (spośród około dwudziestu przetestowanych) wykazują długotrwałe działanie samooczyszczające. Porównując początkowe działanie, były one porównywalne z ogólnodostępnymi produktami "wyposażonymi" w tradycyjne metody samooczyszczania. Ponieważ w wielu zastosowaniach pożądana jest neutralność koloru, szczególną uwagę podczas obecnych projektów zwraca się na to, żeby tak dobierać proszek oraz pigmenty odbijające promieniowanie UV/IR oraz tak włączać je w siatkę środka wiążącego, aby nie wpływać na właściwości optyczne powłoki. Kilka dodatków potencjalnie spełniających kryteria przeszło już pozytywnie testy.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...