• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 4(96)/2015

  Artykuły branżowe

  Urządzenia Lakiernicze

  Drewno

  Wyroby Lakiernicze

  Technologie Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.07.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

  Strona 2 z 2


  Do transportu podwieszanego zainstalowano przenośnik Power and Free, który dysponuje trzema napędami w celu osiągnięcia możliwie największej elastyczności i niezależności pomiędzy etapami procesu: lakierowanie, transfer, suszenie. W celu podwieszania na trawersy przenośnika we wpusty montażowe elementów wkręcane są kotwy. Zawieszanie, kodowanie farby i przydział do odpowiedniej trawersy odbywa się poprzez system sterowania instalacją.

  - Możemy, co prawda, przydzielać każdej trawersie inny rodzaj powlekania, grupujemy je jednak pod względem lakieru - wyjaśnia kierownik produkcji Herbert Höss.

  W nowej instalacji firmy Walter Fensterbau mogą być powlekane elementy do wysokości 2,80 m i długości 4,00 m. Zapis danych odnośnie geometrii, wysokości oraz szerokości elementów, jak również grubości drewna, odbywa się przed lakierowaniem kryjącym przy pomocy skanera 2D z wykrywaniem głębokości. Razem z robotem natryskowym od firmy CMA stanowi on znaczący element podwyższający zdolności produkcyjne i poprawiający jakość, gdyż jak zauważa Markus Walter, "linia jest w pełni automatyczna i pracuje nawet podczas przerw naszych pracowników". Skaner podczas próbkowania wytwarza dla sześcioosiowego robota natryskowego cyfrowy obraz elementu. Z reguły na trawersie wiszą dwa elementy, które najpierw powlekane są z jednej strony, a następnie obracane i lakierowane z drugiej.


  1621okien_003.jpg

  Skaner wytwarza dla robota natryskowego wirtualny obraz elementu.


  1621okien_004.jpg

  Do impregnowania/gruntowania pojedyncze elementy do skrzydeł oraz ram okiennych przebiegają przez tunel do lakierowania przez polewanie o szerokości 1 m i długości 5 m. Źródło: Range + Heine


  Lakiery wodne (emalie wodorozcieńczalne) do powierzchni najwyższej jakości


  Do akcji wkraczają - jak przy tunelu do lakierowania przez polewanie - emalie wodorozcieńczalne firmy Adler. - Są one łatwe w nakładaniu i obróbce, dzięki czemu możemy uzyskiwać powierzchnie wysokiej jakości - wyjaśnia Herbert Höss.

  Po powlekaniu elementy przebiegają przez strefę suszenia, która wyposażona jest w sześć wentylatorów osiowych. Po czasie suszenia od trzech do czterech godzin elementy opuszczają suszarnię i transportowane są do stacji podawczo-odbiorczej, przy której dwóch pracowników szlifuje skrzydła i ościeżnice. Potem następuje lakierowanie kryjące, ponowny przebieg przez suszarnię i przekazanie do następnego kroku produkcyjnego. Firma Walter Fensterbau uruchomiła nową linię lakierniczą w czerwcu 2014 roku. - Zmniejszyliśmy dzięki temu nakład pracy, poprawiliśmy warunki pracy naszych pracowników, a liczba produkowanych okien wzrosła do 40 sztuk dziennie - podsumowuje Höss.


  Herbert Höss kierownik produkcji Walter Fensterbau

  - Zwracaliśmy uwagę na to, aby zrealizować instalację, która umożliwiłaby racjonalne urządzenie kroków procesu powlekania drewna. W przyszłości powinien być jeszcze zrealizowany pomysł monitorowanego powlekania nocą.


  Tłumaczenie z "Besser Lackieren."

  Michał Bedyk

  Nr 2/2015, str. 1,2

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...