• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 4(96)/2015

  Artykuły branżowe

  Urządzenia Lakiernicze

  Drewno

  Wyroby Lakiernicze

  Technologie Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.07.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

  Strona 1 z 2
  Firma Walter Fensterbau produkuje okna i drzwi drewniane, drewniano-aluminiowe oraz z PVC. Do powlekania drewnianych okien przedsiębiorstwo zainwestowało w nową linię lakierniczą. Najważniejsze elementy: oddzielenie gruntowania od nakładania lakieru kryjącego, tunel do lakierowania przez polewanie oraz robot natryskowy ze skanerem.

  Różne technologie produkcji dla gruntowania oraz aplikacji lakieru kryjącego zwiększają elastyczność  - W związku z modą w architekturze na jasne, rozświetlone przez światło dzienne pomieszczenia, okna drewniane są na czasie - wyjaśnia Markus Walter, dyrektor zarządzający Walter Fensterbau GmbH. - Wąskie gardło powstało jednak przy istniejącym procesie powlekania ram i skrzydeł. Duże powierzchnie szklane są ciężkie i wymagają odpowiednich materiałów, które udźwigną ten ciężar. W celu (odpowiedniego) powiększenia naszych zdolności produkcyjnych już jakiś czas temu zmodernizowaliśmy obróbkę drewna. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na inwestycję w nową linię lakierniczą i zwiększenie przez to poziomu automatyzacji i zdolności przerobowych lakierni, a jednocześnie polepszenie jakości.

  Realizacja nastąpiła we współpracy z firmą Range + Heine, która opracowała projekt oszczędzający miejsce - z tunelem do lakierowania przez polewanie, robotami natryskowymi i strefą suszenia. Instalacja została umieszczona w jednej hali i podzielona na dwa niezależne od siebie obszary: impregnowanie/gruntowanie oraz powlekanie/suszenie.

  - Ten pomysł zapewnia firmie możliwie największą elastyczność wewnątrz lakierni na niewielkiej przestrzeni - Claudia Max-Heine wyjaśnia projekt instalacji.

  Elementy do skrzydeł okien oraz ościeżnic są całkowicie profilowane na stanowisku obróbki drewna, a następnie transportowane do impregnowania/gruntowania. Tutaj przebiegają przez tunel do lakierowania przez polewanie o szerokości 1 m i długości 5 m ("Flowcoroll G/P+"), który umożliwia szybką półautomatyczną zmianę farby dzięki metodzie impulsowego płukania z użyciem wody i powietrza. Oprócz tego, elementy układane są ręcznie na przenośniku rolkowym i transportowane z szybkością 3 m/min oraz wstępnie suszone na buforze poprzecznym. Suszenie odbywa się w nocy w temperaturze pokojowej na wózku kratowym.

  Po suszeniu pojedynczych elementów wkładane są kołki, a skrzydła oraz ościeżnice sklejane są w prasie ramowej. Potem następuje powlekanie międzywarstwowe, suszenie, między­szlif, malowanie lakierem kryjącym i ponowne suszenie. Te kroki procesu zaplanowane są jako jedna przelotowa linia lakiernicza.


  1621okien_001.jpg

  Przy wyłącznie drewnianych oknach od 60 do 70% wyrobów malowanych jest lakierem kryjącym. Wymiana farby trwa ok. 20 minut.


  1621okien_002.jpg

  Po gruntowaniu pojedyncze elementy przyklejane są do skrzydeł i ościeżnic, wyposażane we wkręcane kotwy i zawieszane do lakierowania kryjącego. Źródło: Adler


  Trójnapędowy przenośnik P+F

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...