• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02-31.12 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(95)/2015

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  Normy/Prawo

  ponad rok temu  01.05.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Strona 3 z 3

  Charakterystyczne i bardzo niebezpieczne dla antykorozji są stany przypadkowego upojenia narkotycznego pod wpływem składników przerabianych materiałów. Zdarza się bowiem, mimo wentylacji, ochron osobistych i monitorowania składu atmosfery, że w kontakcie z niektórymi materiałami (cechowanymi w charakterystykach zwrotem: R67 - Pary mogą wywoływać uczucie senności i zawroty głowy) pracownicy ulegają ich działaniu. Zjawisko staje się tym bardziej niebezpieczne, że stan odurzenia narkotycznego może pojawiać się w wyniku efektu synergetycznego, sumującego w sobie działanie mniej groźnych (według przypisanych zwrotów R) chemikaliów zawodowych i substancji chemicznych zawartych w organizmie (ślady lekarstw, alkoholu, narkotyków wraz z ich metabolitami) a także - co bardzo ważne i całkowicie nierozpoznane - składników niektórych artykułów spożywczych, jak kawa, czekolada i napoje typu "cola".

  Przedstawiony problem jest o tyle ważny, że nie poddaje się wstępnym ocenom zagrożeń. Charakterystyka oddziaływania substancji chemicznych jest budowana na podstawie badań wpływu na stany podstawowe organizmów żywych (głównie zwierząt) i przy jej transponowaniu na stany stacjonarne (przeciętny zdrowy organizm ludzki, praca w warunkach normalnych) nie oddaje w pełni wszystkich innych możliwych oddziaływań, z których część może się przejawiać indywidualnie, tylko w odniesieniu do niektórych osób (np. nadużywających w przeszłości alkoholu czy używających narkotyków albo mających za sobą przebyte choroby, złożone kuracje lecznicze lub podlegających okresowym wahaniom stanu nerwowego albo napięć emocjonalnych) i właśnie w przypadkach prac szczególnie niebezpiecznych, jakim są wysokościowe prace antykorozyjne.


  W każdym wypadku psychofizyka wymaga od pracowników, by mieli wykształcone:

  - poczucie równowagi i pewność poruszania się po wysoko umieszczonych podłożach kratowych typu Vema

  - odporność na zaburzenia typu lokomocyjnego

  - umiejętności oceny odległości, w tym w warunkach zabudowy przestrzennej, sztucznego oświetlenia i we wszystkich kierunkach

  - ostrości widzenia, także w okularach ochronnych i w zmiennym oświetleniu


  W sprawie ostatniej kwestii dotyczącej okularów ochronnych konieczna jest - zdaniem autora pracy - rewizja istniejących poglądów i zachowań, o czym bardziej szczegółowo w następnym artykule.


  *Spis źródeł dostępny w redakcji e-mail: redakcja@lakiernictwo.net


  Jarosław Święcki  Tagi: antykorozja,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 3(95)/2015

  Reklama
  C1 - Farby dekoracyjne