• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(97)/2015

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.09.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Adapta wytwarza farby proszkowe odstraszające owady. Komary są dla człowieka jednym z największych nosicieli chorób zakaźnych. Rzeczywiście, na niektórych obszarach zaludnionych, komary są nosicielami takich śmiertelnych chorób, jak malaria i zapalenie mózgu, oprócz tego, odpowiadają też one za cierpienia milionów schorowanych ludzi, a zwłaszcza dzieci, które są najbardziej narażone na ataki komarów.

    Istnieje duża liczba substancji odstraszających (repelentów), jednakże - pomimo ich przydatności - jednym z największych ich ograniczeń jest to, że są one substancjami termolabilnymi lub, innymi słowy, nietrwałymi pod wpływem ciepła. Ta cecha niekorzystnie wpływa na stosowanie jej w wielu dziedzinach, na przykład w sektorze farb proszkowych, ze względu na fakt, że substancje te nie są zgodne ze stosowanymi procesami produkcji i/lub powlekania, ponieważ podlegają rozkładowi i ulatnianiu.

    Adapta, przy wsparciu finansowym Centro Para el Desarrollo Tecnológico (Centrum Rozwoju Technologii Przemysłowych), sfinalizowała projekt badań ukierunkowanych na uzyskanie farby proszkowej odstraszającej owady przy pomocy procesów związanych z produkcją i stosowaniem zaprojektowanych specjalnie w celu zachowania ich aktywności substancji odstraszających. Charakterystyka materiałów otrzymana za pomocą termograwimetrii, spektroskopii w podczerwieni oraz analizy chromatograficznej końcowych produktów doprowadziła do potwierdzenia istnienia wysokiego procentu substancji hydrofobowych. Z kolei procedura ta pozwoliła na selektywne opracowanie ekstraktów insektobójczych, co pozwala na optymalizację chromatograficznej metody analizy.


    1647wysoka_001.jpg

    Wprowadzanie komarów do pokoju testowego.


    1647wysoka_002.jpg

    Komary osiadały na szybie, a nie ramach pomalowanych farbą proszkową zawierającą substancje odstraszające.


    Uzyskana farba proszkowa została przetestowana przez prestiżowe specjalistyczne laboratorium i uzyskała ocenę skuteczności 62% ochrony przed komarami Aedes aegypti. Komar ten przenosi wirusy żółtej febry i gorączki denga. Badanie zostało przeprowadzone zgodnie z metodami stosowanymi przez międzynarodowe agencje WHO wytyczne dotyczące skuteczności badań nad zakresem repelentów oraz wskazówki techniczne do wytycznych Komisji Europejskiej. Na podstawie uzyskanych wyników oraz informacji zawartych w literaturze naukowej można stwierdzić, iż farba posiada działanie odstraszające insekty. Aktywność ta może ulec poprawie dzięki zwiększeniu wartości procentowej substancji czynnej do maksymalnych limitów koncentracji opublikowanych przez amerykański Departament Obrony przed Insektami przy pomocy Repelentów.

    Efekt odstraszający repelentów może trwać do dwóch lat. W przypadku farby proszkowej opracowanej przez Adapta wykazano jednak, że możliwe jest zwiększenie aktywności repelentów na czas dłuższy niż dwa lata.

    Skuteczność malowania i okres jego trwałości w odniesieniu do produktów końcowych należy analizować w sposób indywidualny, w warunkach środowiskowych, które znajdują się najbliżej końcowych zastosowań produktu. Jednym z możliwych praktycznych zastosowań tej farby są meble ogrodowe, powodem tego są jej cechy zewnętrzne oraz błyszczący, biały kolor. Wstępnie nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące produktów o innych cechach, kolorach lub wykończeniach.

    Farba nie uwalnia żadnych zapachów i nie zawiera substancji czynnych, które mogłyby być toksyczne dla ludzi, nie zgłoszono żadnych negatywnych skutków o charakterze systemowym dotyczących oddziaływania na zdrowie. Udowodniono, że farba nie ulega znaczącej utracie substancji aktywnej podczas normalnych czynności czyszczenia i konserwacji.


    Adapta Powder Coatings

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 5(97)/2015

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne