• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(86)/2013

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  01.11.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Badanie rozkładu grubości powłok lakierniczych elementu karoserii pojazdu samochodowego


    Rozwój przemysłu motoryzacyjnego, a także wzrastające wymogi użytkowników pojazdów samochodowych, determinują gwałtowną intensyfikację działań producentów lakierów i sprzętu niezbędnego do lakierowania w kierunku ulepszania swoich wyrobów.



    1406powlok_001.jpg

    Rys. 1. Sonda pomiarowa Fe 2050.111 produkcji Karl-Deutsch [1].


    Nie bez znaczenia jest fakt, iż w ostatnim okresie utrzymuje się na wysokim poziomie liczba importowanych, uszkodzonych pojazdów z zagranicy. Również występujące na naszych drogach kolizje i wypadki drogowe powodują wzrost zapotrzebowania na świadczenie usług związanych z naprawą uszkodzonych elementów pojazdów samochodowych. Renowacja elementów nadwozi pojazdów wiąże się głównie z odtworzeniem ich pierwotnych kształtów, a także wytworzeniem nowego pokrycia lakierowego lub powłoki na całej powierzchni, która podlega naprawie. Takie działanie ma na celu zapewnienie odpowiedniej ochrony antykorozyjnej i jak najlepszego efektu dekoracyjnego. Biorąc pod uwagę występującą ilość napraw nadwozi pojazdów samochodowych, istotne jest opracowanie metody kontroli i oceny jakości powłok lakierniczych. Jednym ze wskaźników jakości wykonanej powłoki lakierniczej renowacyjnej jest jej grubość.

    Dlatego w niniejszym artykule przedstawiono wyniki pomiarów rozkładu grubości zarówno oryginalnych, fabrycznych powłok lakierniczych, jak i powłoki po wykonanej naprawie blacharskiej.


    1406powlok_002.jpg

    Rys. 2. Układ przetwornik jednobiegunowy - obiekt [2]:

    1 - prąd wzbudzający I~,

    2 - ferromagnetyczny rdzeń stalowy,

    3 - linie sił zmiennego pola magnetycznego,

    4 - sygnał wyjściowy U=f(d), gdzie d - grubość powłoki.


    Metoda badawcza

    W zrealizowanych badaniach rozkładu grubości powłoki lakierniczej użyto sondę pomiarową PC-Leptoskop 2050 (rys. 1.), firmy Karl-Deutsch, która wykorzystuje metodę elektromagnetyczną. Przetwornik występuje jako transformator prądowy o otwartym obwodzie magnetycznym. Podczas badania, a więc umieszczeniu sondy na powłoce lakierniczej, obwód magnetyczny zamyka się poprzez podłoże. Natomiast powłoka lakiernicza stanowi szczelinę w obwodzie magnetycznym układu: przetwornik - powłoka - podłoże. Pole magnetyczne o małej częstotliwości jest wprowadzane poprzez prąd wzbudzający o stosunkowo małej częstotliwości i stałej amplitudzie, płynący przez uzwojenie pierwotne przetwornika. W zależności od odległości pomiędzy przetwornikiem a ferromagnetycznym podłożem następuje różna indukcja magnetyczna pola. Sygnał wyjściowy pobierany jest z wtórnego uzwojenia przetwornika (rys. 2.), a następnie przetwarzany w programie obsługującym sondy pomiarowe, na grubość powłoki według modelu matematycznego opisującego zależność między grubością i indukcją magnetyczną.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...