• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 2(94)/2015

  Artykuły branżowe

  Urządzenia Lakiernicze

  Procesy Wspomagające

  Technologie Lakiernicze

  ponad rok temu  01.03.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

  Strona 3 z 5

  Filtry labiryntowe kartonowe mają zwykle za zadanie wstępnie zebrać nadmiar materiału w postaci mgły farby. Ich budowa powoduje odłożenie się resztek farby wewnątrz filtra, a skuteczność tej separacji określa się na ok. 96-98%. Zależnie od rodzaju farb i samej budowy filtrów przyjmą one od 10 do 18 kg materiału/m2 i należy filtr wymienić. W ofercie firma posiada filtry z frontem białym przeznaczanym do farb wodorozcieńczalnych i rozpuszczalnikowych oraz brązowym przeznaczonym głównie do farb rozpuszczalnikowych. Bielenie (kaszerowanie) tektury wzmacnia jej odporność na wilgoć, co ma związek z rodzajem stosowanych w lakierni farb. Dodatkowo, w ofercie są filtry High_Quality White o zwiększonej gramaturze tektury, bielonej powierzchni i dodatkowo lakierowanej zewnętrznej powierzchni uderzeniowej filtra. Przekłada się to na żywotność wkładu filtracyjnego, szczególnie polecane są przy stosowaniu farb wodorozcieńczalnych. W filtrach, które nie mają ogranicznika (tzw. regulatora) w postaci tasiemki, która łączy poszczególne plisy, należy przyjąć ok. 25 plisów na długość jednego metra bieżącego powierzchni. Jeśli użytkownik posiada ścianę lakierniczą o przestrzeni odciągowej 2 m, jedno opakowanie wystarczy na ok. 6 wymian.


  1561robota_006.jpg

  Rys. 6. Włóknina szklana Hydro-Paint.


  1561robota_007.jpg

  Rys. 7. Filtr podłogowy - kasetowy.


  Ułatwienia dla użytkownika

  W układach wyciągowych, podobnie jak i nawiewnych, stosowany jest przez firmę TECHFILTER co najmniej podwójny stopień filtracji cząstek stałych materiałów lakierniczych. Zaleca się takie rozwiązanie, bo przekłada się ono na żywotność urządzeń wyciągowych (wentylatorów) i zapewnia dbałość o środowisko. W tym celu, za filtrem kartonowym umieszcza się odpowiednio formatki włókniny szklanej typu Paint-Stop bądź włókninę poliestrową, w klasie filtracji EU3 lub EU4. Filtry te także charakteryzuje, podobnie jak włókniny nawiewne, progresywna budowa, stąd materiał zagęszcza się w stronę czystego powietrza. Dodatkowo, co ułatwia użytkownikowi ich zamontowanie, są one dwukolorowe, np. zielono-białe (farby rozpuszczalnikowe) czy fioletowo-białe (farby rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne). Włóknina fioletowo-biała dodatkowo nasycona jest specjalnym środkiem zwiększającym stopień separacji cząstek stałych. Stopień separacji określa się tu na ok. 98,5%, w zależności od rodzaju filtra. Jako filtr podłogowy można także montować filtry kasetowe w oprawie tekturowej, wypełnione włókniną szklaną (rys. 7).

  Rozwiązanie takie jest przeznaczone dla odciągów podłogowych bez kratownicy podtrzymującej włókninę. Wystarczy tu zamontowanie kątowników po bokach kanału nawiewnego i położenie gotowego wkładu. Poza tym są one także montowane jako filtr usuwający resztki z podłogi, montowany w dolnych partiach ścian lakierniczych. Filtry te mają bieloną i dodatkowo, co istotne, foliowaną powierzchnię zewnętrzną, co znacznie wydłuża ich żywotność w porównaniu do opraw bez folii wzmacniającej.

  Komentarze (3)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ Maciek 3 10 miesięcy temuocena: 100%  W temacie filtrów do lakierni, ostatnio natrafiłem na innowacyjne rozwiązanie na naszym rynku - filtry uCube dostępne u tego dostawcy: https://filtrytechniczne.pl/fi... - czy ktoś ma z nimi doświadczenie?
   oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ wulkanizacja 2 ponad rok temu wygląda świetnie
   oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ Filtracja 1 ponad rok temu Świetny materiał odnośnie jakości filtrów. Co jednak ze ścianą lakierniczą, jak przygotować ją w odpowiedni sposób? Czy istnieje jakaś pigułka w tym temacie? Najlepsze co znalazłem, to ten materiał: https://filterm.pl/blog/sciana...
   oceń komentarz zgłoś do moderacji

  WYDANIE 2(94)/2015

  Reklama
  C1 - Farby dekoracyjne