• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02-31.12 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 2(94)/2015
  Strona 2 z 5

  Filtry oczyszczania wstępnego montowane w centralach grzewczych przez firmę TECHFILTER są zwykle w klasach EU3-EU5. Różnica w doborze wynika ze stopnia zapylenia powietrza w otoczeniu budynku, gdzie usytuowana jest lakiernia. Im jest ono czystsze, tym klasa filtra mniejsza, co przełoży się na koszty późniejszej eksploatacji instalacji. A to oznacza, że klasa filtrów dobierana jest przez firmę indywidualnie. Maksymalny stopień separacji filtrów wstępnych określa się na ok. 95%. Wyższa klasa filtra wstępnego przekłada się na większy spręż wentylatora, co zostaje uwzględnione w fazie projektu.


  Zabezpieczony sufit

  Filtracja powietrza zaciąganego do lakierni odbywa się dwustopniowo, stąd po wstępnym oczyszczeniu i podgrzaniu do temp. ok. 20 st. C (optymalna temp. lakierowania powinna być regulowana automatycznie i wynikać z technologii) trafia na filtr sufitowy (rys. 3), separacji dokładnej cząstek stałych. Jego zadaniem jest właśnie usunięcie resztek tych cząstek, które przedostały się przez filtr wstępny. Nazwa filtr sufitowy wiąże się bezpośrednio z miejscem jego zastosowania - są to sufity nawiewne w pomieszczeniu lakierni o odpowiednio wyliczonej powierzchni wg przepływu powietrza. Klasa filtrów i gramatura to EU5/500 lub EU5/600 gr/m2. Stopień separacji określa się na ok. 98,5%.

  Wszystkie filtry pracujące w układach nadmuchu wykonane są w 100% z włókna poliestrowego (chemiczno-organicznego), termicznie łączonego o progresywnie wzrastającej gęstości narastającej ku stronie czystego powietrza. Dodatkowo, co niezmiernie ważne, włókniny stosowane jako filtr sufitowy nasycone są specjalnym środkiem kleistym wzmacniającym stopień filtracji, co patrząc z perspektywy doświadczenia i kontaktów z klientem, jest niezmiernie istotne. Poza tym, włókniny sufitowe zabezpieczone są elastyczną siatką poliestrową od strony wylotu powietrza. Wszystkie oferowane materiały filtracyjne charakteryzują się specjalnym wykończeniem, które wyklucza uwalnianie się zatrzymanego pyłu w zaciąganym do komory lakierowania powietrzu wg jego klasy filtracji. Stopień zabrudzenia filtrów powinien być wskazywany na urządzeniu sterującym (lub panelu wyświetlacza). Sygnał pochodzi z zamontowanych presostatów czy manometrów. Raczej nie poleca się oceny ich stanu zabrudzenia "na oko".


  1561robota_004.jpg

  Rys. 4. Filtr kartonowy labiryntowy Andreae.


  1561robota_005.jpg

  Rys. 5. Włóknina szklana Paint-Stop.


  Stop dla mgły

  Kolejnym rodzajem filtrów stosowanych w pomieszczeniach lakierni są filtry umiejscowione na odciągach (ściany lakiernicze, odciągi podłogowe). Ich zadaniem jest separowanie cząstek stałych mgły farby, uwalnianej podczas procesu lakierowania. Najczęściej spotykane są tu filtry kartonowe, labiryntowe (Andreae), wykonane z litej tektury o gramaturze 240-260 gr/m2 oraz filtry z włókna szklanego, tzw. Paint-Stop.

  Komentarze (2)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik