• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-04.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 2(94)/2015
  Strona 1 z 5
  Jednym z kluczowych elementów mechanicznej instalacji wentylacyjnej zarówno miejscowej (lakiernie, stanowiska spawalnicze, szlifierskie itd.), jak i ogólnej (wentylacja pomieszczeń biurowych, mieszkalnych, hal produkcyjnych), są filtry cząstek stałych oraz filtry cząstek lotnych. Obecnie zajmiemy się tymi pierwszymi.

  Jak odpowiednio dobrać filtry do lakierni?  W czasach coraz bardziej rygorystycznych przepisów w zakresie ochrony środowiska oraz dbania o bezpieczeństwo i higienę pracy osób zatrudnionych, filtry cząstek stałych spotykamy niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Tu skupimy się głównie na gałęziach, w których wykorzystuje się technikę lakierowania przy pomocy pistoletu niskociśnieniowego, jak branża drzewna czy samochodowa. Wkłady filtracyjne dzielimy głównie na pracujące w układach nadmuchu i wyciągu powietrza z pomieszczenia lakierni.


  W szerokiej gamie

  Filtry stosowane w układach nadmuchu wykonane są z poliestrów o szerokiej gamie grubości, gramaturze, a także kolorystyki. Najczęściej stosowanymi tu filtrami są filtry wstępne kieszeniowe (rys. 1) montowane w urządzeniach nawiewno-grzewczych (centralach grzewczych). W urządzeniach starszej generacji spotyka się także wkłady kasetowe (rys. 2) płaskie lub częściej plisowane. Nawet stosuje się formatki włókniny poliestrowej o odpowiedniej klasie (zwykle EU3/EU4), które przeplecione są przez przygotowane w tym celu pręty i zamocowane uchwytami tak, że tworzą one po założeniu plisowanie, jak w przypadku filtra kasetowego plisowanego. Plisowanie (w kształcie połączonych ze sobą liter V) daje zwiększone pole filtracyjne i jednocześnie dostosowane jest do wielkości przepływu powietrza. W zależności od miejsca zastosowania urządzenia, klasa filtrów wstępnych może się zmienić i wzrosnąć, np. do EU5.

  Filtry kieszeniowe i kasetowe wykonane są z ramek z ocynkowanej blachy, prętów i siatek, co zapobiega ich korozji. Na rynku spotyka się także filtry z ramkami z tworzywa sztucznego. Ilość i długość kieszeni wyznacza także i tu wielkość powierzchni filtracyjnej i przepływu powietrza, co zwykle jest znormalizowane i dobrane przez producenta urządzenia. Stąd o umiejętność doboru tych filtrów pod kątem paramentów technicznych użytkownik nie musi się martwić.


  1561robota_001.jpg

  Rys. 1. Filtr kieszeniowy.


  1561robota_002.jpg

  Rys. 2. Filtr kasetowy plisowany.


  1561robota_003.jpg

  Rys. 3. Włóknina sufitowa F5/600.


  Indywidualny dobór

  Specjalista zajmujący się doradztwem w zakresie instalowania systemów wentylacyjnych ustali na podstawie rozmowy z klientem nt. środowiska pracy, otoczenia, stosowanych materiałów lakierniczych, jakie filtry należy zamontować. Zwykle, najprostszym sposobem jest oczywiście wymiana filtrów na takie, jakie zostały pierwotnie zamontowane, przyjmując oczywiście, że zostało to zrobione fachowo. W przeciwnym razie będą problemy z użytkowaniem systemu (np. nieodpowiedni przepływ i podciśnienie w lakierni, niedostateczna filtracja powietrza napływającego, wydmuchiwanego itp.)

  Komentarze (2)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik