• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-04.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 6(80)/2012
  Strona 1 z 2

  Studium przypadku wskazuje na opłacalność recyklingu haków zawieszkowych


  Jürgen Emptmeyer GmbH we współpracy z firmą Claas przeprowadziło studium przypadku, którego celem była analiza opłacalności metody odzyskiwania haków w powlekaniu proszkowym. Dzięki temu można było ustalić, co jest bardziej opłacalne: wyrzucanie haków czy usuwanie z nich farby.


  W przemysłowym malowaniu proszkowym wcześniej czy później pojawia się pytanie, czy zawieszki powinny zostać wyrzucone czy mogą być jeszcze oczyszczone. Haki, które wykorzystywane są do zawieszania elementów w malowaniu proszkowym, są siłą rzeczy również powlekane. Wskutek rosnącej warstwy farby tracą one swoją przewodność, która jest niezbędna do uziemienia malowanych elementów (warunek konieczny przy elektrostatycznym malowaniu proszkowym). W takiej sytuacji, nieprzydatne już haki mogą zostać przywrócone do użytku z wykorzystaniem chemicznej bądź termicznej metody usuwania powłoki lub też wyrzucone, czyli poddane recyklingowi.


  1240wyrzucic_001.jpg

  Haki, które wykorzystywane są do zawieszania elementów w malowaniu proszkowym, są siłą rzeczy również powlekane i muszą być prędzej czy później wyrzucone bądź oczyszczone z lakieru. Źródło: Jürgen Emptmeyer


  Jürgen Emptmeyer GmbH, jeden z głównych dostawców elementów zawieszkowych oraz maskujących dla lakiernictwa przemysłowego, we współpracy z przedsiębiorstwem agrotechnicznym Claas przeprowadzili badania w celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie. Dotychczas najczęściej wychodzono z założenia, że haki o grubości do ok. 3 mm bardziej opłaca się poddać recyklingowi, niż usuwać z nich powłokę. Przeprowadzone studium przypadku pokazuje, że aż do średnicy ok. 4-5 mm zastosowanie nowych haków w połączeniu z recyklingiem polakierowanych starych haków jest korzystniejszym rozwiązaniem.


  Korzyści dla klientów są oczywiste:

  - korzysta z nowych haków, zyskując na niezawodności procesu (pełna przewodność i stały udźwig) oraz oszczędzając na nakładzie pracy;

  - nie angażuje się w uciążliwy proces usuwania powłoki - metodą chemiczną bądź termiczną;

  - unika dodatkowych nakładów na utylizację odpadów - metody chemicznego usuwania powłok są najczęściej szkodliwe dla środowiska;

  - eliminuje stosowanie zawieszek niepełnowartościowych - przy termicznym usuwaniu powłok haki są nieuchronnie rozmiękczane, co wyraźnie zmniejsza ich udźwig - do 50% przy temperaturze 600°C, a w przypadku stali zwykłej nawet już od 300°C.

  - dodatkowo, po procesie usuwania powłoki a przed ich ponownym użyciem, haki muszą zostać najpierw posortowane i poukładane, gdyż dostarczane są luzem w koszach.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...