• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(91)/2014

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.09.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4
    W szczupłym zarządzaniu chodzi o to, by produkować coraz więcej wykorzystując coraz mniej, czyli mniej ludzkiego wysiłku, czasu, miejsca i urządzeń. Dążymy jednocześnie do osiągnięcia celu, jakim jest dostarczenie klientom dokładnie tego, czego chcą i dokładnie wtedy, kiedy chcą.

    Lean management w praktyce, czyli praktyczne odchudzanie firmy



    Zdecydowana większość ludzi kojarzy pomysł reorganizacji firmy z takimi działaniami, jak znaczna redukcja zatrudnienia, zamknięcie najsłabszych oddziałów, bądź też wyprzedażą zbędnych aktywów, wzrostem krótkoterminowych przychodów, a nawet sprzedażą firmy. Niewielu przychodzi na myśl, że aby dokonać przekształcenia, wystarczy poprawić sposób w jaki firma tworzy wartość dodaną. Dlaczego tak się dzieje? Jest to wynikiem utożsamiania słowa "przekształcenie" z wymienionym zestawem działań. Ponadto, większość przedsiębiorców zakłada, że nie ma sensu zmieniać sposobu w jaki się pracuje, a mentalność "zawsze tak robiliśmy" jest powszechna w niemalże każdej firmie.

    Jeśli jednak spojrzymy z boku i zastanowimy się nad tym, okazuje się, że sposób w jaki firma tworzy wartość dodaną, jest właśnie tym, co odróżnia ją od konkurencji. Właściwie jest to najskuteczniejszy i najważniejszy sposób, aby osiągnąć długoterminowy sukces. Tym samym najwięcej uwagi należy poświęcić na doskonaleniu każdej czynności tworzącej wartość dodaną, jej transformacji oraz eliminacji marnotrawstwa. Tak więc każda firma - mała czy duża, słaba czy mocna, w dowolnej branży - może zostać przekształcona bez podejmowania drastycznych kroków.

    Przy przekształceniu firmy strategicznym i nadrzędnym celem powinno stać się zatem doskonalenie działań poprzez znalezienie i eliminowanie marnotrawstwa. Dodatkowo, zaangażowanie w to wszystkich pracowników organizacji doprowadzi do stworzenia nowej kultury ciągłego doskonalenia. Jeśli uda się osiągnąć ten stan, będzie już tylko lepiej.

    W poszukiwaniu sposobów na poprawę wyników firmy, współczesne metody zarządzania skupiają się najczęściej na wszystkim z wyjątkiem tych działań, które dodają wartość. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wprowadzanie nowych systemów komputerowych (ponosząc przy tym duże nakłady finansowe), zamiast rzeczywiście skoncentrować się na usprawnieniu samego sposobu, w jaki praca jest wykonywana. W rezultacie prowadzi to jedynie do automatyzacji marnotrawstwa, a nie jego eliminacji.

    Koncepcja Lean, opierająca się na założeniu, że nigdy nie osiągniesz sukcesu, jeśli nadal będziesz ignorować działania tworzące wartość dodaną, jest dokładnym przeciwieństwem tego, czego uczy nowoczesne zarządzanie. Oznaką tego, jak wsteczne jest podejście przedsiębiorców do biznesu, jest fakt, że większość czasu staramy się przekonać klientów do naszego sposobu działania, zamiast próbować dostosować się do klienta.

    Tagi: Lean,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 5(91)/2014

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne