• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 6(98)/2015

  Artykuły branżowe

  Motoryzacja

  Procesy Wspomagające

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  01.11.2015, ~ Administrator   

  Strona 1 z 2
  Procesy montażu i łączenia, takie jak przykręcenie, zaciskanie lub spawanie, powodują nieuniknione zanieczyszczenia. Cząstki te często mają niekorzystny wpływ na jakość produktu lub przebieg dalszych etapów produkcji, np. lakierowania. Można tego uniknąć stosując w tym celu zintegrowany system precyzyjnego czyszczenia, taki jak system quattroClean z acp. Cechujący się pozostawianiem minimalnego śladu i krótkimi czasami cyklu system czyści elementy podczas suchego, wybiórczego procesu. Można go również łatwo zautomatyzować.

  Technologia do wybiórczego usuwania zanieczyszczeń powstałych podczas procesu montażu i mocowania  W wielu gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, zaopatrzenie, mechatronika, mechanika precyzyjna, hydraulika i lotnictwo, elementy muszą być naprawdę czyste. W związku z tym wymagania techniczne dotyczące czystości produkowanych komponentów zostały dokładnie określone. Aby je utrzymać, niezbędne są ogromne wysiłki techniczne i finansowe. Mimo to, w systemach które budowane są z części produkowanych zgodnie ze specyfikacjami czystości, cały czas występują krytyczne zanieczyszczenia funkcjonalności. Większość zanieczyszczeń pochodzi jeszcze z etapu montażu. Dzieje się tak, gdyż w trakcie procesów bębnowania, doszczelniania, wkręcania, tłoczenia, wykrawania i gięcia nieuniknione jest powstanie małych zadziorów, wiórów, płatków, śladów szlifowania i warstw zanieczyszczeń. Aby zapewnić funkcjonalność, jakość i długotrwałą niezawodność podzespołu lub produktu, zanieczyszczenia te muszą zostać selektywnie usunięte - najlepiej bezpośrednio po ich powstaniu.

  Dla produktów seryjnych idealnym rozwiązaniem jest skuteczny system czyszczenia przy pomocy suchego lodu quattroClean z acp - producenta wysoko rozwiniętych środków czyszczących. Skutecznie usuwa on zanieczyszczenia złożone z warstw i cząstek stałych, które znajdują się na linii montażowej z produkcją jednokierunkową, nawet z powierzchni delikatnych i o precyzyjnej strukturze. System wykorzystuje metodę czyszczenia na sucho i, w zależności od wymagań, czyszczone mogą być całe elementy lub po prostu ich określone obszary. To niewymagające dużej powierzchni urządzenie może być włączone w proces montażu i łatwo jest je zautomatyzować.

  1690pomoc_001.jpg

  Wyposażony w dwie dysze system quatrroClean czyści równocześnie wewnętrzną i zewnętrzną powierzchnię produktu podczas montażu na linii.


  Bardziej skuteczny i wszechstronny niż sprężone powietrze


  Jako środek czyszczący stosowany jest obojętny dla środowiska dwutlenek węgla, który ma nieograniczoną trwałość. Powstaje on jako produkt uboczny w przemyśle chemicznym a także podczas wytwarzania energii z biomasy. Zostaje wyprowadzony na zewnątrz przez opatentowaną, dwuelementową okrągłą dyszę wylotową, która rozszerza się na wyjściu, aby wytworzyć drobne kryształki dwutlenku węgla. Ten zasadniczy strumień zostaje następnie okryty płaszczem strumienia sprężonego powietrza i rozpędzony do prędkości ponaddźwiękowej. Strumień lodu i sprężonego powietrza, wydostający się z dyszy, ma temperaturę minus 78,5°C. Oczyszcza on powierzchnię poprzez oddziaływanie efektów termicznych, mechanicznych, sublimację oraz działanie rozpuszczalników. Te cztery sposoby działania zapewniają, że nie tylko zanieczyszczenia w postaci cząstek, takich jak wióry, płatki zużycia ściernego i drobne, kruche zadziory są usuwane niezawodnie, ale również i te w postaci błon zanieczyszczających, na przykład pozostałości smarów i past, śladów dymu z procesów spawania laserowego oraz podkładek topikowych. W związku z tym system może usunąć zanieczyszczenia, których nie będzie w stanie usunąć samo sprężone powietrze. Proces czyszczenia przebiega przy zastosowaniu łagodnych materiałów, dlatego quattroClean może być również stosowany do czyszczenia elementów z delikatnych, precyzyjnych powierzchni.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...