• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(68)/2010

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 4

    936zw01.jpg


    Ocena zagrożenia wybuchem

    Podstawą dokonania oceny zagrożenia wybuchem i zagrożenia pożarowego w lakierniach czyli w miejscu wykonywania prac niebezpiecznych pod względem pożarowym jest rozporządzenie MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. nr 109, poz. 719). Niniejszej oceny dokonuje się zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozdziale 8 ww. rozporządzenia. Klasyfikacji stref zagrożenia wybuchem dokonuje się na podstawie następujących norm zharmonizowanych z dyrektywą 94/9/WE (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 marca 1994 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w środowiskach potencjalnie wybuchowych):

    - PN-EN1127-1 Atmosfery wybuchowe. Zapobieganie wybuchowi i ochrona przed wybuchem. Pojęcia podstawowe i metodologia.

    - PN-EN60079-10 Urządzenia elektryczne w przestrzeniach zagrożonych wybuchem. Klasyfikacja przestrzeni zagrożonych wybuchem.

    - PN-EN 12215 Urządzenia do malowania. Kabiny malarskie do nanoszenia natryskiwaniem ciekłych organicznych wyrobów lakierowych. Wymagania bezpieczeństwa.

    - PN-EN 13355 Urządzenia malarskie. Kabiny zespolone. Wymagania bezpieczeństwa.

    - PN-EN 1539 Suszarki i piece, w których uwalniane są substancje palne. Wymagania bezpieczeństwa.


    Rozporządzenie MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. (Dz. U. nr 109, poz. 719) (fragmenty):

    Rozdział 8. Prace niebezpieczne pod względem pożarowym oraz ocena zagrożenia wybuchem

    §36.1. Przed rozpoczęciem prac niebezpiecznych pod względem pożarowym, mogących powodować bezpośrednie niebezpieczeństwo powstania pożaru lub wybuchu, właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu jest zobowiązany:

    1) ocenić zagrożenie pożarowe w miejscu, w którym prace będą wykonywane;

    2) ustalić rodzaj przedsięwzięć mających na celu niedopuszczenie do powstania i rozprzestrzeniania się pożaru lub wybuchu;

    3) wskazać osoby odpowiedzialne za odpowiednie przygotowanie miejsca pracy, za przebieg oraz zabezpieczenie miejsca po zakończeniu pracy;

    4) zapewnić wykonywanie prac wyłącznie przez osoby do tego upoważnione, posiadające odpowiednie kwalifikacje;

    5) zaznajomić osoby wykonujące prace z zagrożeniami pożarowymi występującymi w rejonie wykonywania prac oraz z przedsięwzięciami mającymi na celu niedopuszczenie do powstania pożaru lub wybuchu.


    §37.1. W obiektach i na terenach przyległych, gdzie prowadzone są procesy technologiczne z użyciem materiałów mogących wytworzyć mieszaniny wybuchowe lub w których materiały takie są magazynowane, powinna być dokonana ocena zagrożenia wybuchem.

    Tagi: ATEX,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...