• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(71)/2011

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Termicznie, mechanicznie i chemicznie


    Wielkopolska Technika Powierzchniowa Sp. z o.o. (WTP) zajmuje się usługowo usuwaniem, głównie z powierzchni metalowych, zanieczyszczeń powstających w procesach produkcyjnych. WTP specjalizuje się w usuwaniu powłok lakierniczych. Ostatnią inwestycją jest linia do chemicznego odlakierowywania.


    W ofercie firmy jest oczyszczanie wyposażenia lakierni (haki, kraty, kosze, zawieszki, elementy systemów transportowych) oraz detali wadliwie polakierowanych. Oferta skierowana jest do producentów, m.in.: grzejników, mebli metalowych, rowerów, szaf i obudów do różnego rodzaju sprzętu (np. gazowego, wodociągowego), skrzynek na listy, sejfów, części samochodowych, sprzętu AGD, płotów, ogrodzeń, bram, okuć meblowych, konstrukcji stalowych, wyrobów hutniczych oraz do lakierni usługowych.


    Spółka rozpoczęła działalność oferując oczyszczanie elementów stalowych metodą termiczną. Początkowo WTP dysponowała komorą do pirolizy o wymiarach wewnętrznych 2,75 m długości x 2 m szerokości i 1,9 m wysokości. W 2010 roku, mając na celu zwiększenie mocy produkcyjnych, uruchomiono drugą komorę o długości 6 m x 2,1 m szerokości i 2 m wysokości. Detale, które po procesie usuwania powłok lakierniczych metodą termiczną mają być ponownie lakierowane, powinny zostać poddane śrutowaniu w celu przygotowania powierzchni do dalszej obróbki lakierniczej. Stąd kolejnym etapem w rozwoju WTP było uruchomienie komory śrutowniczej. Komora ma wymiary: 6 m długości x 3 m szerokości i 3 m wysokości.


    Jak wiadomo, rynek jest najlepszym wskaźnikiem kierunków rozwoju dla przedsiębiorstwa. Metody termiczna i strumieniowo-ścierna okazały się niewystarczające, aby sprostać potrzebom naszych obecnych i potencjalnych klientów. Coraz częściej zaczęły pojawiać się pytania o możliwości usuwania powłok lakierniczych z powierzchni aluminium. Zdarzały się również zapytania o możliwość odlakierowania elementów stalowych, jednakże wyłącznie metodą chemiczną, ponieważ ze względów technologicznych elementy nie mogły być poddane obróbce termicznej czy strumieniowo-ściernej. Stąd w 2010 roku podjęto decyzję o inwestycji w linię do chemicznego usuwania powłok lakierniczych. Inwestycja polegała na adaptacji hali produkcyjnej oraz zakupie niezbędnej technologii. Instalacja do procesu odlakierowywania została zaprojektowana indywidualnie według wytycznych inwestora oraz przy współpracy z dostawcą środków chemicznych, a także z firmami z branży, z którymi WTP działa w kooperacji od kilku lat. Inwestycja została zakończona i oddana do użytkowania w maju br. Linia do odlakierowywania składa się z kilku wanien o długości 7,5 m, systemu filtracji i cyrkulacji, systemu transportu nadwannowego oraz stacji uzdatniania wód płuczących. W przypadku aluminium proces odlakierowania obejmuje usunięcie powłoki lakierniczej, usunięcie warstwy chromianowej, pasywację oraz oczywiście kilkukrotne płukanie zarówno zanurzeniowo, jak i ciśnieniowo.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...