• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 4


    Zgodnie z dyrektywą IED, obowiązkiem uzyskania pozwolenia zintegrowanego objęte są instalacje, w których prowadzi się rodzaj działalności wymieniony w załączniku pierwszym dyrektywy, niezależnie od branży przemysłowej, do której zakwalifikowany jest zakład, na terenie którego prowadzi się taką działalność. Zmiany wprowadzone nowym rozporządzeniem mogą wejść w życie już od 1 lipca 2015 r. W planowaniu realizacji instalacji wymagających uzyskania pozwolenia zintegrowanego konieczne jest uwzględnienie wymagań BAT dotyczących: emisji, gospodarowania odpadami, efektywności energetycznej, zużycia surowców oraz postępowania po zakończeniu działalności. Oprócz ww. aktów prawnych mających wpływ na koszty realizacji, jak i późniejszej eksploatacji instalacji, bardzo ważna jest znajomość rozporządzenia ministra środowiska z 26.01.2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu [Dz.U. nr 16, poz. 87]. Otóż, w załączniku nr 1 do tego rozporządzenia wymienione zostały substancje, dla których określone są wartości odniesienia podane w mikrogramach na metr sześcienny (µg/m sześc.) uśrednione dla okresu jednej godziny i roku kalendarzowego. Planując stosowanie mieszanin chemicznych istotny jest ich skład, który może mieć wpływ na koszty związane z ewentualną redukcją emisji. W tabeli przedstawiam wybrane substancje i ich odpowiednie wartości odniesienia.


    Biorąc pod uwagę znajomość wymagań stawianych przez obowiązujące, jak i projektowane przepisy można właściwie zaplanować wielkość i lokalizację poszczególnych instalacji oraz rodzaj stosowanych materiałów, unikając zbędnych kosztów przy jednoczesnym minimalnym oddziaływaniu na środowisko.

    Dodatkowo podaję czytelnikom "Lakiernictwa Przemysłowego" informację o rozporządzeniu, które ukazało się w marcu, a dotyczyło wykazów sporządzanych przy obliczaniu opłat za korzystanie ze środowiska, czyli rozporządzenie ministra środowiska z 27 lutego 2014 r. w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat [Dz.U. poz. 274]. W ślad za ww. rozporządzeniem ukazało się również obwieszczenie prezesa Rady Ministrów z 28.03.2014 r. o sprostowaniu błędu [Dz.U. poz. 419 ].


    1 - powierzchniowa obróbka substancji, przedmiotów lub produktów z wykorzystaniem rozpuszczalników organicznych, to w szczególności: drukowanie, pokrywanie, zdobienie, odtłuszczanie, uszczelnianie, klejenie, malowanie, czyszczenie, impregnowanie [Dz.U. nr 122 z 2002 r., poz. 1055]

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(89)/2014

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne