• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 4

    Aby ocenić czy planowana instalacja będzie wymagała pozwolenia zintegrowanego, oprócz znajomości ustawy Prawo ochrony środowiska, konieczna jest znajomość rozporządzenia ministra środowiska z 26 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości [Dz.U. z 2002 r. nr 122, poz. 1055]. Jak wynika z ww. rozporządzenia, instalacje do powierzchniowej obróbki substancji, przedmiotów lub produktów z wykorzystaniem rozpuszczalników organicznych, o zużyciu rozpuszczalnika ponad 150 kg na godzinę lub ponad 200 ton rocznie, wymagają pozwolenia zintegrowanego, gdyż uznane zostały jako instalacje mogące powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości. Obecnie trwają prace nad zmianą tego rozporządzenia. W projekcie nowego rozporządzenia wielkość instalacji do powierzchniowej obróbki substancji, przedmiotów lub produktów z wykorzystaniem rozpuszczalników organicznych pozostała na niezmienionym poziomie. W projekcie rozporządzenia nie zmieniono również całkowitej pojemności wanien procesowych (30 m sześc.) w przypadku instalacji do powierzchniowej obróbki metali lub materiałów z tworzyw sztucznych z wykorzystaniem procesów elektrolitycznych lub chemicznych.

    Tak więc prowadzenie instalacji wymienionych w tym rozporządzeniu, zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska, objęte jest obowiązkiem uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika z transpozycji dyrektywy 2010/75/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 24.11.2010 r. w sprawie emisji przemysłowych (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola) [Dz.U. UE L334 z 17.12.2010 r., str. 17], tzw. dyrektywy IED (dyrektywa IED zastąpiła wcześniejsza dyrektywę IPPC). W związku z powyższym, wprowadzone zostały do rozporządzenia nowe rodzaje działalności przemysłowej, które zostaną objęte obowiązkiem uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Na liście kilkunastu instalacji są między innymi:

    - instalacje do termicznego przekształcania odpadów innych niż niebezpieczne o zdolności przetwarzania ponad 3 tony na godzinę,

    - instalacje do produkcji płyt drewnopochodnych: płyt o wiórach zorientowanych (OSB), płyt wiórowych lub płyt pilśniowych o zdolności produkcyjnej ponad 600 m sześc. na dobę,

    - instalacje do konserwacji drewna i produktów z drewna środkami chemicznymi o zdolności produkcyjnej ponad 75 m sześc./dobę, innymi niż przeznaczonymi wyłącznie do stosowania w przypadku sinizny.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(89)/2014

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne