• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(98)/2015

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Procesy Wspomagające

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 2 z 6


    Można opisaną sytuację podsumować w następujący sposób. Wiemy, co chcemy uzyskać malując proszkowo, zapominając jednocześnie w wielu przypadkach o prostych zasadach dotyczących tej technologii.


    Efektywność napylania świeżym proszkiem


    Jest kilka zaleceń, które pomagają maksymalizować transfer napylanego proszku na pokrywaną powierzchnię. Należy je podzielić na dwie zasadnicze grupy:

    - Zalecenia dotyczące prawidłowego przebiegu procesu malowania proszkowego, odnoszące się do konkretnej zabudowy sprzętu w malarni

    - Zalecenia dotyczące aplikacji farby będące w gestii obsługi malarni


    Pierwsza grupa zaleceń ma charakter ogólnych rekomendacji związanych z prawidłowym przebiegiem procesu technologicznego. Wiąże się w znacznym zakresie z decyzjami podejmowanymi w czasie planowania i instalacji wyposażenia malarni proszkowej. Decyzje o zakupie urządzeń, sposobie ładowania farby proszkowej, wyborze przebiegu procesu technologicznego, trybie pracy (cykl ręczny czy automatyczny) mają wpływ na jakość pracy malarni przez lata. Mają również wpływ na ograniczenia, jakie może przed nami stawiać zainstalowany sprzęt. Możemy posłużyć się przykładem kabiny proszkowej o niewłaściwie zaprojektowanym systemie wentylacyjnym. Zbyt duża powierzchnia otworów kabiny, nie do końca uzasadniona w konkretnym przypadku, zmusiła konstruktorów do zastosowania bardzo dużej wydajności wentylacji dla zapewnienia właściwego przepływu powietrza, aby zapobiec wydostawaniu się farby na zewnątrz. Nasilony przepływ powietrza zaburza proces napylania farby, działając na cząstki farby dodatkową siłą, kierując je w stronę zespołu odzyskowego. Czy w takiej kabinie będzie można uzyskać dobry transfer świeżego proszku na pokrywaną powierzchnię? Raczej nie. To samo dotyczy np. tak zwanych kabin otwartych (zespół odzyskowy bez zabudowy ścian), często stosowanych jako uniwersalne rozwiązanie do malowania elementów o bardzo różnych, również przestrzennie rozwiniętych rozmiarach. Podany przykład obrazuje tę część zagadnień, na które już nie mamy wpływu eksploatując zakupiony sprzęt malarski. Trzeba o nich pamiętać, ale bardziej konstruktywnie jest skupić się na właściwych nawykach i wymaganych procedurach, na które mamy wpływ w naszej codziennej pracy. To, co zależy od obsługi malarni i wpływa na poprawę efektywności osiadania farby podczas napylania proszkowego, można zebrać w następujących punktach:

    1. Dbanie o dobry stan techniczny kabin malarskich, zespołów odzyskowych i sprzętu aplikacyjnego.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...