• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 5 z 6


    1466twardosc_009.jpg

    Fot. 8. Szlifowanie grafitu ołówka o papier ścierny celem nadania odpowiedniego kształtu rysika.


    1466twardosc_010.jpg

    Fot. 9. Powłoka emalii o twardości ołówkowej H.


    Porównanie metody wahadłowej i ołówkowej w praktyce

    Dla stwierdzenia czy istnieje korelacja pomiędzy twardością względną oznaczaną metodą wahadłową (względem płytki szklanej) i metodą ołówkową (względem grafitu ołówka) wykonano w Spektrochemie badania porównawcze 8 powłok otrzymanych z wyrobów malarskich rynkowych. Do badań przygotowano powłoki dwóch lakierów poliuretanowych rozpuszczalnikowych do podłóg, dwóch lakierów dyspersyjnych do drewna, dwóch emalii dyspersyjnych wodorozcieńczalnych i dwóch emalii ftalowych. Wszystkie powłoki do badań miały grubość 30?5 µm i zostały otrzymane na płytkach szklanych. Dla odpowiedniego wyschnięcia wszystkie powłoki kondycjonowano przed badaniami 3 miesiące. Wyniki badań przedstawiono w tabeli 1.

    Oznaczona twardość względna metodą wahadłową (tabela 1) wskazuje na duże zróżnicowanie twardości powłok wyrobów w tej samej grupie (pomiędzy próbką I i II). Najmniejszą różnicę wykazują próbki emalii dyspersyjnych (T-5 i T-6). Oznaczone porównawczo twardości ołówkowe pozwalają na uzyskanie wyników mających przełożenie na twardość określaną wahadłowo. Niestety, wysoka twardość wahadłowa powłok T-1 i T-2 mogła zostać rozróżniona tylko przy użyciu metody wahadłowej, gdyż metoda ołówkowa, jak widać, w pewnym obszarze została "wyczerpana". Wskazane twardości 10H pokazują, że mamy do czynienia z powłokami bardzo twardymi, jednakże za pomocą ołówków nie możemy ich jednoznacznie rozróżnić. Z kolei próbki lakierów dyspersyjnych (T-3 i T-4) wykazujące bardzo dużą różnicę w twardości oznaczanej za pomocą wahadła, metodą ołówkową nie wykazują większej różnicy, tylko o jeden stopień twardości ołówka. Emalie dyspersyjne wodorozcieńczalne (próbki T-5 i T-6) wykazują bardzo zbliżoną twardość względną wahadłową, zaś ołówkową na tym samym poziomie. Różnica w twardości wahadłowej została również znacznie wykazana w przypadku emalii ftalowych (T-7 i T-8) i uwidoczniona w oznaczeniu za pomocą metody ołówkowej.


    1466twardosc_011.jpg

    Tabela 1. Wyniki badań porównawczych twardości względnej metodą wahadłową i ołówkową. Próbki wyrobów malarskich rynkowych (celowo nie podano nazw handlowych).


    Podsumowanie

    Z przeprowadzonych badań wynika, że metoda ołówkowa może być stosowana jako tańsza alternatywa oznaczania twardości za pomocą wahadła. Spektrochem zaleca jednak, aby metodę ołówkową stosować do badań powłok o twardości wahadłowej od 0,20 do 0,50. W tej grupie znajduje się większość wyrobów malarskich ogólnego stosowania, zatem producenci, szczególnie mniejsi, będą mogli pozwolić sobie na zakup o wiele tańszego przyrządu ołówkowego i oznaczać twardość tą metodą.

    Tagi: SPEKTROCHEM,

    Komentarze (2)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ MarcinIK 2 ponad rok temu cd ... Czy to normalne, że wychodzą za każdym razem takie rozbieżności? 3) Czy metoda badania wahadła powoduje w jakiś sposób degradacje powłoki (jest niszczejąca)? Czy jeżeli wykonam pomiar na tej samej próbki kilka razy otrzymam takie same lub zbliżone wyniki?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ MarcinIK 1 ponad rok temu Dziękuje za ciekawy artykuł. Ale mam kilka pytań jako laik w tym temacie. 1) Czy badane próbki metodą wahadła muszą być nanoszone na podłoże szklane i oceniane względem szklanej płytki odniesienia? Czy możliwe jest badanie płytek na innych podłożach np. stalowych lub aluminiowych i odnoszenie tych wyników względem szklanej płytki odniesienia lub ewentualnie przyjęcia za płytkę odniesienia podłoża na które nałożona jest powłoka/system lakierniczy? 2) Porównanie metody wahadłowej i ołówkowej w praktyce – tutaj mam w związku z tym punktem więcej wątpliwości niż na początku. Czy jest jakaś matematyczna zależność/korelacja między wynikami metody ołówkowej i metody wahadła czy w żaden sposób nie można do siebie odnosić tych wyników? Skąd wzięła się tak duża różnica w twardości ołówkowej dla powłok ftalowych? Wątpliwe również są dla mnie wyniki dla tych samych zestawów próbek (numer I i II) w każdym przypadku dla wyników metodą wahadła? cdn ...
      oceń komentarz zgłoś do moderacji

    WYDANIE 3(89)/2014

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne