• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(75)/2012

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  01.01.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Nie trać pieniędzy skupiając się tylko na kosztach inwestycji


    Która metoda jest najlepsza do oczyszczania ścieków przemysłowych powstających w mojej firmie? Odpowiedź na to pytanie bardzo często jest prosta: próżniowa destylacja.


    Destylacja próżniowa jest uznawana na rynku za realną i niezawodną metodę oczyszczania ścieków przemysłowych. Ale która wyparka będzie najlepsza dla mojej firmy? Jak mogę porównać różne systemy destylacji próżniowej, które są na rynku? Analiza kosztów ponoszonych w całym okresie eksploatacji urządzenia (Lifecycle cost analysis – LCC) jest najlepszym sposobem przygotowania decyzji inwestycyjnej. Dla ilustracji wybrano następujący przykład: Firma zajmująca się obróbką metali musi zutylizować 2500 m³ zużytej emulsji chłodzącej w okresie jednego roku. Obecnie koszty usuwania odpadu wynoszą 80 euro za m³, co daje łącznie 200 000 euro rocznie. Jeśli tę ilość ścieków oczyścimy w systemie próżniowej destylacji, firma zaoszczędzi od 1,2 do 1,3 miliona euro w przeciągu 10 lat eksploatacji urządzenia. Firma składa więc zapytania ofertowe do różnych dostawców systemów próżniowej destylacji i dochodzi do wniosku, że porównanie ofert nie jest łatwe. Informacje dotyczące wydajności i zużycia energii nie są unormowane. Ponadto, informacje te są niewystarczające do określenia możliwości próżniowych systemów destylacji. Innymi ważnymi czynnikami są koszty odprowadzania pozostałości po odparowaniu oraz obsługi i konserwacji systemu.

    1119tnij_001.jpg

    Ryc. 1. Wahania kosztów próżniowych systemów destylacji.


    Dla ilustracji przygotowano prosty LCC, uwzględniając następujące koszty:

    - Amortyzacja

    - Obsługa i konserwacja

    - Zużycie energii elektrycznej

    - Koszty usuwania pozostałości po odparowaniu

    - Części zamienne i materiały eksploatacyjne


    Amortyzacja – koszt inwestycji ma niewielki wpływ na całkowity koszt eksploatacji urządzenia

    Amortyzacja urządzenia w typowym dziesięcioletnim okresie eksploatacji stanowi około 1/3 kosztów użytkowania systemu. Po głębszej analizie można stwierdzić, że zmniejszenie kosztów inwestycji o 10% obniża całkowity koszt eksploatacji urządzenia tylko o 3,5%. Inne czynniki mają znacznie większy wpływ. Cena jest istotna, ale nie powinna decydować o wyborze producenta urządzenia.

    1119tnij_002.jpg

    Ryc. 2. Wpływ różnego rodzaju kosztów na całkowity koszt obsługi i eksploatacji urządzenia.


    Obsługa i konserwacja – łatwość konserwacji i szybki serwis się opłaca

    Nowoczesne systemy próżniowej destylacji powinny funkcjonować całkowicie automatycznie. Logiczna wizualizacja na panelu sterowania i opisy na wyświetlaczu dotyczące obsługi i konserwacji ułatwiają pracę operatora. Zwiększenie nakładu pracy na obsługę destylarki tylko 0,5 godziny dziennie powoduje zwiększenie całkowitych kosztów eksploatacji o więcej niż 5%. Ma to większy wpływ niż zakup urządzenia tańszego o 10%.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ adenergia2009@gmail.com 1 ponad rok temu Jest możliwe dalsze obniżenie kosztów eksploatacji wypadek próżniowych i nasza firma Idea Nowa z Rzeszowa taką ofertę przygotowuje. Zapraszamy firmę H2O-de do współpracy w celu wprowadzenia naszej technologii do nowych instalacji. Antoni Dziuban Tel: +48 663050403 www.ideanowa.com...
      oceń komentarz zgłoś do moderacji