• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(70)/2011

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Drewno

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.03.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Lakierowanie metodą hydrodynamiki wysokociśnieniowej


    Malowanie to końcowy proces produkcji. W większości przypadków ma na celu ochronę przed warunkami zewnętrznymi, uszkodzeniami mechanicznymi oraz podniesienie walorów estetycznych wyrobów. Jednym z najpopularniejszych jest lakierowanie metodą hydrodynamiki wysokociśnieniowej.


    Jest to bardzo wydajna metoda, głównie stosowana w malowaniu przemysłowym. Można za jej pomocą malować szybko i wydajnie przy zachowaniu wysokiej estetyki malowanej powierzchni. Aby tego dokonać, należy w fazie wyboru sprzętu i jego konfiguracji zwrócić uwagę na kilka parametrów.


    Wybór odpowiedniej pompy

    965siw_01.jpg


    Parametry charakteryzujące agregaty lakiernicze to wydajność i przełożenie. Przełożenie to stosunek zwielokrotnienia ciśnienia cieczy w stosunku do zadanego ciśnienia sprężonego powietrza. Wydajność to iloczyn pojemności skokowej pompy i częstotliwości pracy. Generalnie, im większe ciśnienie, tym mniejsza kropla i równiejsza struga. Jednak zbyt wysokie ciśnienie będzie powodowało nadmierne odbicia farby od detalu (patrz rys.1).


    Wydajność pompy decyduje z kolei o żywotności i pulsacji. Zakłada się, że przy pracy ciągłej pompa nie powinna pracować z większą częstotliwością niż 24 cykle. Przy pracy okresowej częstotliwość nie powinna przekraczać 34 cykli. Chwilowa praca to maksymalnie 60 cykli na minutę. Jak stwierdzić jak szybko pompa będzie pracowała?


    Zaczynamy od doboru dyszy. Tabela 1 pokazuje przykładowy wydatek cieczy w zależności od wielkości otworu.

    965siw_03.jpg


    Częstotliwość pracy obliczamy ze wzoru:


    f = fl/c * 1000


    gdzie:

    f – częstotliwość pracy,

    fl – wydatek dyszy w l/min

    c – pojemność pompy w cm3


    Czyli, jeżeli zakładamy ciągłą pracę pompy o pojemności 150 cm3 współpracującej z czterema pistoletami automatycznymi z dyszami o otworach 0,013, cali częstotliwość pracy pompy będzie następująca.


    Z tabeli 1 odczytujemy wydajność. Wynosi ona 0,69 l/min. Dysze są cztery. Łączny wydatek to 0,69 x 4 = 2,76 l/min. Podstawiamy dane do wzoru.


    F = 2,76/150 * 1000


    wynik to 18,4 cykli na minutę. Otrzymana wartość mieści się w podanym przedziale częstotliwości pracy.


    Czas na wybór pistoletu


    Do wyboru mamy pistolety z osłoną powietrza (air assist) i bez (airless).

    965siw_04.jpg


    Na pewno przy natryskach powyżej 200 barów stosować będziemy pistolety airless, gdyż prędkość wyrzutu farby jest tak duża, że osłona powietrza praktycznie nie jest w stanie korygować kształtu strugi. Przy natryskach poniżej 200 barów dobór pistoletów nie jest jednoznaczny. Przyjmuje się, że czym mniejsze ciśnienie, tym popularniej stosuje się pistolety air assist. Należy także uwzględnić rodzaj stosowanej farby. Bywa, że dobre wyniki uzyskuje się przy pistoletach bez osłony powietrza już przy ciśnieniach 70 barów. Oceny dokonujemy wykonując próbne natryski. Na rysunku 2 pokazane są dwa typy strugi.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...