
System rozdziału potencjałów
Opisany powyżej izolowany system podawania lakieru stosowany jest w przypadku niewielkiej ilości kolorów lakierów i niewielkiej częstotliwości ich wymiany. Dla instalacji lakierniczych, od których wymagana jest duża paleta kolorów i konieczna częsta wymiana lakierów z równoczesnym krótkim czasem ich wymiany, zostały wynalezione i są preferowane inne systemy rozdziału potencjałów. Do nich należy między innymi rozdział potencjałów z wykorzystaniem techniki stosowania zaworów, jak np. system „IsoValve” (zaworów izolujących).
Technika stosująca zawory bazująca na systemie rozdziału potencjałów „IsoValve” opiera się - jeśli chodzi o stronę lakierniczą - w dużej mierze na dwóch elektrycznych zaworach odcinających i dwóch każdorazowo załączanych po sobie cylindrycznych zbiornikach zapasowych, zbiornikach dopełniających i zbiornikach roboczych. Opcjonalnie można również wprowadzać jeszcze środek do płukania zawierający wodę. W takim przypadku potrzebne są dwa zawory odcinające, lecz tylko jeden zbiornik cylindryczny – patrz rysunek 9.
Podawanie lakieru następuje ze zbiornika roboczego, zaopatrywanego w niezbędną ilość lakieru za pomocą pompy zębatej pełniącej rolę dozownika. Galwaniczny rozdział następuje za pomocą zaworu odcinającego 1. W momencie osiągnięcia ustalonego poziomu minimalnego w zbiorniku roboczym następuje otwarcie zaworu odcinającego 2 i lakier przepływa ze zbiornika dopełniającego do zbiornika roboczego. Niezależnie od procesu dopełniania lakieru następuje stały dopływ lakieru do pompy zębatej. Po zakończeniu procesu uzupełniania lakieru zawór odcinający 2 odcina galwanicznie dopływ uziemionego lakieru, gdyż w tym momencie następuje otwarcie zaworu odcinającego 1 celem napełnienia zbiornika dopełniającego.
Komentarze (0)