• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 2024 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(83)/2013

  Artykuły branżowe

  Urządzenia Lakiernicze

  Drewno

  Procesy Wspomagające

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  01.05.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

  Strona 1 z 2

  Moduł umożliwia automatyczne szlifowanie dwustronnych krawędzi wzdłużnych drzwi


  Szlifowanie krawędzi wykonywane jest często wciąż ręcznie. Firma Venjakob Maschinenbau GmbH & Co. KG poprzez swój moduł szlifowania "Ven Brush Contour" umiejętnie włączyła tę obróbkę w zautomatyzowany proces obróbki maszynowej. Przedsiębiorstwo Volchovez postanowiło wykorzystać ten proces przy produkcji drzwi.


  - W szczególności dla produkcji drzwi otwierają się nowe i niezwykle ekonomiczne metody pracy - wyjaśnia Oliver Milde, menedżer produktu w firmie Venjakob.

  System jest przy tym w stanie dokonywać obróbki nie tylko widocznych powierzchni drzwi, ale praktycznie każdego profilu krawędzi wzdłużnych. W tym celu muszą zostać jedynie dopasowane odległości rowków papieru ściernego w stosunku do danego profilu krawędzi.


  1336krawedzi_001.jpg

  Po szlifowaniu krawędzi następuje szlifowanie poprzeczne przy pomocy agregatów. Źródło: Venjakob


  Elastyczność tych systemów wykorzystuje na przykład rosyjski producent drzwi Volchovez. Urządzenie przedsiębiorstwa z Nowogrodu składa się z czterech różnych elementów programu "Ven-Brush". Na początku szlifowane są krawędzie. W drugiej kolejności następuje szlifowanie poprzeczne rygli poprzecznych drzwi za pomocą przeciwbieżnych agregatów poprzecznych, aby następnie dokonać obróbki struktur podłużnic poprzez cztery moduły szlifowania wzdłużnego. Wszystkie agregaty posiadają regulację kąta. W czwartym kroku powierzchnie oraz krawędzie podlegają czyszczeniu za pomocą nowo opracowanego modułu czyszczącego "Ven Clean". Urządzenie jest w stanie obrabiać elementy o szerokości od 400 do 1360 mm i grubości od 20 do 80 mm. Szybkość posuwu jest regulowana w zakresie od 5 do 15 m/min. Drzwi podawane są do procesu szlifowania ręcznie przez operatorów. Tym samym nie jest możliwe precyzyjne ich ustawienie na taśmie transportowej - ale także nie jest to konieczne czy wręcz pożądane. Zmieniające się pozycje elementów obrabianych zapewniają bowiem lepsze wykorzystanie okładzin szlifierskich w dalszej eksploatacji urządzenia lakierniczego. Z doświadczenia wiadomo, że przy często spotykanym pozycjonowaniu według linii odniesienia dochodzi zawsze do nadmiernego obciążenia określonego obszaru taśm szlifierskich. Oliver Milde wyjaśnia kolejną zaletę linii procesu szlifowania: - Poza równomiernym wykorzystaniem materiałów ściernych, istnieje możliwość wprowadzania do urządzenia elementów o zróżnicowanych szerokościach, bez konieczności dokonywania zmian parametrów maszyny - twierdzi. Listwa z czujnikami rejestruje pozycję i kształt ułożonych drzwi. Na podstawie tego ustalona zostaje automatycznie w układzie współrzędnym CNC pozycja bocznych walców szlifujących, które następnie przemieszczają się precyzyjnie wzdłuż geometrii drzwi. Opcjonalnie istnieje także możliwość szlifowania w tym miejscu krawędzi górnych i spodnich. To jednak najczęściej - przynajmniej w przypadku drzwi - nie stanowi priorytetu, ponieważ powierzchnie te nie są później widoczne. Transport elementów w "Ven Brush Contour" realizowany jest za pomocą rolek, tak aby boczne szczotki szlifierskie obok elementu obrabianego mogły "zanurzyć się" celem optymalnej obróbki krawędzi. Pneumatycznie sterowana rolka z dociskiem górnym utrzymuje drzwi we właściwej pozycji.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 3(83)/2013

  Reklama
  C1 - Farby dekoracyjne