• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(93)/2015

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.01.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Maksymalna automatyzacja procesu malowania proszkowego i błyskawiczna zmiana kolorów

    Nowoczesna linia do malowania proszkowego, sygnowana doświadczeniem firmy EcoLine funkcjonuje w firmie JBG-2. Inwestycja to o tyle ciekawa, że o jej walorach w ogromnej mierze zdecydowały potrzeby producenta urządzeń i lad chłodniczych, kompletowanych każdego dnia z ponad 10 tys. elementów składowych. W hali produkcyjnej znajdziemy więc jedyne w swoim rodzaju, bo aż dwie kabiny Magic-Cylinder do ultra szybkiej wymiany kolorów.

    Marka JBG-2 jest obecna na rynku producentów urządzeń i lad chłodniczych już od 25 lat. Siedziba spółki, wraz z halą produkcyjną, mieszczą się na terenie Katowickiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej w Warszowicach, skąd gotowe produkty trafiają do sklepów, dużych marketów, jak też lokali gastronomiczno-usługowych do odbiorów na kilku kontynentach. Jakkolwiek każdego dnia powstaje tu ponad 10 tys. elementów składowych urządzeń, to kompletowane bywają z myślą o klientach oczekujących małych serii gotowych urządzeń chłodniczych. Taki profil działalności spółki zdecydował też o najnowszej inwestycji w halę produkcyjną.
    - Naszą domeną jest bowiem nie tylko produkcja w małych seriach, ale też tylko i wyłącznie na zamówienie - wyjaśnia Krzysztof Swoboda, dyrektor Zakładu Produkcji, JBG-2 Sp. z o.o. - Jeśli więc dziennie powstaje w zakładzie ok. 10 tys. elementów, to też szybka zmiana koloru była dla nas bardzo pożądaną cechą nowej linii malowania proszkowego. Najważniejsze, że już na etapie rozruchu linii, ruszyła ona pełną parą i nie musieliśmy specjalnie przyspieszać posuwu linii, co też dowodzi dobrze opracowanego projektu. Gdyby chcieć przeliczyć naszą linię na konwencjonalną lakiernię, czyli z przenośnikiem monorotacyjnym, to szacunkowa prędkość u nas wynosi 2 metry/min.

    To kolejna linia do malowania proszkowego zakupiona w firmie Eco-Line. Poprzednia oparta na przenośniku monorotacyjnym pracowała bezawaryjnie w systemie 24-godzinnym od 2007 roku. Fakt ten miał zasadnicze znaczenie przy wyborze kolejnej linii i dostawcy.

    Strefa załadowcza przenośnika POWER&FREE.

    Wejście tunelu przygotowania powierzchni.

    System sczytywania obecności i gabarytów wjeżdżających do kabiny detali.

    Centrum koloru Opti Center.

    Stanowisko do malowania ręcznego.


    Inwestycja oparta została na ultra nowoczesnym systemie przenośnika power&free firmy FUTURA, lidera w dziedzinie przenośników dwutorowych w Europie, z którym Eco-Line ściśle współpracuje. Linia charakteryzuje się różną prędkością przesuwu hostów nośnych w różnych strefach, wzbogaconą o liczne strefy buforowania. Dzięki zastosowaniu czterech wysp załadunkowo-rozładunkowych zapewniono optymalną dystrybucję hostów nośnych detali oraz odpowiednio długi czas w tej fazie dla operatora (tym samym dla każdej "wyspy" przyjęto potrójny czas dla każdej z wykonywanych operacji). Surowe i malowane detale przesuwają się wzdłuż całej strefy załadowczo/rozładowczej bez powodowania zakłóceń w pracy poszczególnych stanowisk. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy nie muszą dostosowywać tempa pracy do posuwu trawersów. Mamy też strefy buforowania przed dwoma kabinami, a prócz buforów ogólnych kolejne, które sprzyjają produktywności linii. Zastosowanie systemu buforów pozwala na dużą elastyczność w pracy, możliwość malowania w różnych kolorach w tym samym czasie, jak również możliwość wymiany kolorów na jednej z automatycznych kabin bez ingerencji w pracę drugiej. Wszystkie transfery są zarządzane przez szybkie łańcuchy, redukujące czasy oczekiwania.

    Tagi: Gema, EcoLine,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...