• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(87)/2014

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.01.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Problemy ochrony środowiska (2)


    Problematyka ochrony środowiska, ekologii, pylenia, emisji rozpuszczalników czy utylizacji osadów i pozostałości farb jest tematem numer jeden branży lakierniczej, w praktyce znacznie trudniejszym od czysto technicznych zagadnień związanych z wykonawstwem powłok dekoracyjnych i ochronnych.


    Aktualności dodają tej sprawie kosztów i zapewnienia warunków bezpiecznej pracy, co skutecznie odstrasza niejednego inwestora zamierzającego szukać szczęścia w tej kolorowej branży. Tym niemniej malować i powłokować trzeba, a tłem dla tych technologii są krajowe i światowe kwestie środowiskowe oraz międzynarodowe relacje gospodarcze, przy czym bardzo trudne, a chwilami wręcz niepokojące.


    W dużym skrócie i na podstawie opublikowanych danych, bezsprzecznie ważnych dla lakiernictwa przemysłowego, można stwierdzić, że:

    - polska gospodarka jest wciąż zbyt materiałochłonna. Stosunek zużycia materiałów do wytworzonego PKB lokuje nas w końcówce państw unijnych;

    - głównym źródłem energii są zasoby nieodnawialne, a energochłonność polskiej gospodarki jest dwukrotnie wyższa od średniej unijnej;

    - wzrasta udział powierzchni kraju zajętej przez obiekty przemysłowe, transportowe i wydobywcze, przy równoczesnej fragmentacji kompleksów leśnych, wodnych i terenów użytkowanych rolniczo.


    I jeśli na tym tle ocenić krajowe pozytywy w postaci poprawy miejscowego stanu gleb, lasów, wód oraz rodzimej flory i fauny, to w sumie można stwierdzić, że aktualny stan ochrony środowiska w Polsce w relacji "własny obszar - własne działania ochronne - osiągane rezultaty" jest zadowalający. Problemem są natomiast zjawiska ogólne, wynikające ze skali globalnej, w tym wzrost stężenia ozonu troposferycznego, występowanie "kwaśnych deszczów", zanieczyszczenia rzek i mórz, wzrost natężenia transportu drogowego oraz lotniczego i skutków nim powodowanych, rosnące natężenie pól elektromagnetycznych związanych z telefonią i przekazywaniem informacji oraz - najważniejsze - zmiany klimatu uważane za najbardziej istotne zagrożenie środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.


    Istotne jest bowiem to, że zmiany te w kolejnych dziesięcioleciach mogą się przyczynić do zmniejszenia zasobów wodnych, zwiększenia częstotliwości i intensywności powodzi, topnienia lodowców, erozji gleb, a także nasilenia takich zjawisk ekstremalnych, jak: trąby powietrzne, gradobicia czy fale mrozów oraz anormalnych upałów. Ocieplenie systemu klimatycznego jest widoczne w obserwowanym wzroście średniej globalnej temperatury powietrza i oceanów, powszechnym topnieniu śniegu oraz podnoszeniu średniego poziomu mórz. Spośród 12 najcieplejszych lat w serii pomiarów instrumentalnych temperatury globalnej wykonywanych od połowy XIX wieku, aż 11 zanotowano w okresie 1995-2006, a wzrost średniej temperatury w okresie 1906-2005 wyniósł 0,74°C [1].

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(87)/2014

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne