• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(67)/2010

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  01.09.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    Kontrola jakościowa farb proszkowych krok po kroku


    Jednym z najważniejszych elementów w procesie produkcyjnym farb proszkowych jest profesjonalna kontrola jakości na każdym etapie produkcyjnym. Daje to gwarancję, że końcowy wyrób jest powtarzalny i stabilny. Kontrola jakości zaczyna się od fachowego badania surowców.


    Do produkcji używane są tylko te surowce, które spełniają najwyższe standardy jakościowe. Po sporządzeniu premiksu, właściwego wymieszania, następnie homogenicznego przeekstrudowania, najistotniejszym elementem jest właściwe zmielenie farby. Kontrola uziarnienia i optymalne ustawienie młyna to najważniejszy etap produkcji dający nam pewność dobrej jakościowo farby. Właściwe zmielenie gwarantuje równomierny rozkład cząsteczki w farbie proszkowej. Wielkość cząsteczki powinna mieścić się w przedziale

    15-100 μm. Ziaren poniżej 15 μm powinno być mniej niż 10%. Równomierny rozkład ziarna ma bezpośredni wpływ na aplikację. Drobne frakcje powodują spadek wydajności, mają wpływ na krycie krawędziowe oraz ładunek farby. Jeżeli farba jest zbyt grubo zmielona, tzn. udział procentowy ziarna powyżej 120 μm jest większy niż 20%, to w powłoce farb proszkowych mogą występować defekty. Nierównomierny rozkład ładunku powoduje niewłaściwą aplikację. Aby mieć kontrolę nad poprawnym i optymalnym uziarnieniem, należy stale sprawdzać je w ciągu produkcyjnym, dobierając odpowiednie parametry dla każdego rodzaju farby. Do tego potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, a także wykwalifikowana kadra. Uziarnienie kontrolujemy metodą pomiaru wielkości cząsteczek: metodą dyfrakcji laserowej. Metoda ta jest bardzo skuteczna a zarazem szybka. Zbieranie danych odbywa się z prędkością 10 kHz – to powoduje, że końcowy wynik jest zestawieniem wielu pojedynczych pomiarów. Próbka składa się z dużej liczby cząstek i to zapewnia wiarygodność statystyczną zbiorów o szerokim rozkładzie. Firma FFiL Śnieżka S.A., mając na względzie wysoką jakość swoich produktów, posiada analizator laserowego badania wielkości cząstek, który pozwala na kontrolowanie pracy młyna.

    Następnym etapem kontroli jakościowej farby proszkowej jest wymalowanie paneli (blaszek) w celu zbadania powłoki. Panele do wymalowania i badań są ściśle określone przez normę PN-EN 605 PN-ISO 1514 „Znormalizowane płytki do badania”.

    895staly_001.jpg

    Analizator układu wielkości cząstek.


    Przygotowanie podłoża przeprowadzone zostaje w odniesieniu do określonego zastosowania przemysłowego (pod względem materiału i procedury czyszczenia) określonego w normie PN-EN ISO 8501-1 „Przygotowanie podłoży stalowych przed nakładaniem farb i podobnych produktów”.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...