• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(72)/2011

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  01.07.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Wiedza a efektywność malowania proszkowego


    Wysoka efektywność malowania proszkowego zarówno w aspekcie finansowym, jak i jakości uzyskiwanych powłok na detalach znana jest od dawna. Jednakże czy wyniki osiągane w konkretnej lakierni odpowiadają możliwościom, jakie daje nam ta technologia? Od czego zależy ekonomiczność całego procesu i jak uzyskać dodatkowe oszczędności?


    Niestety, nie ma jednoznacznych odpowiedzi, bowiem czynników mających wpływ na powyższe zagadnienia jest niezwykle wiele, jak i specyfika konkretnej instalacji ma również duże znaczenie. Jednakże w większości przypadków bardzo duże oszczędności w procesie malowania proszkowego, wzrost wydajności, efektywności i poprawę jakości malowanych detali można uzyskać w prosty sposób, a mianowicie postępując zgodnie z podstawowymi zasadami i wiedzą z zakresu malowania proszkowego. Stwierdzenie to wydaje się być oczywiste, jednak praktyka w wielu polskich lakierniach jest odmienna.


    Częstym zjawiskiem jest stosowanie „fabrycznych” nastawów aplikacji, niezmienianych od lat, ponieważ „tak to zostało ustawione na początku i jest dobrze”. Malowanie proszkowe jest procesem, gdzie dla najlepszej efektywności i ekonomiczności należy w sposób ciągły reagować na zmieniające się warunki na linii, np. zmianę jakości farby ze względu chociażby na inną dostawę, zużywanie się wewnętrznych elementów aplikacji czy zmianę temperatury i wilgotności powietrza. Aby móc reagować w sposób właściwy, należy znać ogólne prawa i zasady w malowaniu proszkowym, a nie jedynie umieć obsługiwać sterownik aplikacji, jak to często ma miejsce.


    Zmiana bowiem jednego parametru może skutkować wieloma konsekwencjami, czego operatorzy nie zawsze są świadomi. Również takie aspekty jak chociażby sposób zawieszania detali, zapewnienie właściwego uziemienia czy regularne przeglądy krytycznych punktów instalacji całej lakierni mają wpływ na uzyskiwanie właściwych grubości powłok, ilość powstającego odpadu farby proszkowej czy osiągnięcie wysokiej jakości powłoki malarskiej na detalach.


    Poza zwyczajami i praktykami stosowanymi na lakierni, duże znaczenie ma oczywiście jakość „materiału wejściowego”, czyli farby proszkowej. Lecz również i tu wiedza teoretyczna jest potrzebna, aby we właściwy sposób ocenić jakość tego materiału. Często tańsze produkty oznaczają farbę wyprodukowaną na gorszej jakości komponentów (np. pigmentów) czy o fizycznej postaci powodującej powstawanie większej ilości odpadu. Zatem czy zastosowanie farby o niższej cenie jest faktycznie opłacalne, jeśli konieczne staje się zwiększenie średniej grubości na detalach, zwiększa się odpad końcowy farby czy powstają braki w produkcji skutkujące koniecznością powtórzenia całego procesu?


    Pomocne w uzyskaniu odpowiedzi na wszystkie powyższe zagadnienia może być podniesienie kwalifikacji zawodowych zarówno operatorów, jak i personelu nadzorującego, poprzez specjalistyczne szkolenie zawodowe z zakresu malowania proszkowego.


    Krzysztof Dudek

    Diamat

    Tagi: Diamat,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...