• Reklama
  A1 multichem 21.11-31.01 Julian

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-04.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 1(87)/2014

  Artykuły branżowe

  Motoryzacja

  Badanie Powłok

  Procesy Wspomagające

  ponad rok temu  01.01.2014, ~ Administrator   

  Strona 3 z 3


  Różne rozwiązania geometryczne

  Sondy specjalnego typu opracowywane są również na dla innych gałęzi przemysłu, jak na przykład do mierzenia lakierowanych aluminiowych żaluzji. Trudność stanowi geometria lameli żaluzji. Grubość lakieru ma być określona zarówno dla wklęsłych, jak i dla wypukłych stron bez konieczności każdorazowego wzorcowania. W tym przypadku metoda prądów wirowych jest nadzwyczaj wrażliwa na zmiany geometrii, w efekcie wyniki pomiarów grubości powłok na materiale wypukłym są zawyżane a na wklęsłym zaniżane. Wykonując te pomiary sondą konwencjonalną, konieczne byłoby każdorazowe kalibrowanie urządzenia dla różnych promieni krzywizn na materiale bazowym (np. na niepokrytych lamelach). Specjalnie do zadań tego typu opracowana została sonda (FTD3.3), za pomocą której można dokonać kalibracji na płaskiej blasze, a następnie wykonywać pomiary na różnych krzywiznach bez zniekształcania wyników pomiarów.

  1435sondy_005.jpg

  Pomiar powłoki KTL wewnątrz karoserii.


  Powierzchnie chropowate

  Powierzchnie o dużej chropowatości, które występują w przypadku żeliwa lub piaskowanych powierzchni stalowych, utrudniają wykonywanie pomiarów grubości powłok malarskich i lakierniczych. Wskutek nierówności materiału podłoża obserwuje się duże odchylenie standardowe mierzonych wartości pomiarowych. Ilościowe oznaczenie stopnia tego zniekształcenia jest jednak trudne, ponieważ zależy ono od struktury chropowatości i grubości warstwy. Jeśli dokonuje się pomiaru sondą jednobiegunową, w zależności od tego czy końcówka sondy trafi na wzniesienie, czy wgłębienie chropowatości widoczny jest wyższy lub niższy odczyt. W przypadku sond z dużą końcówką lub sond dwubiegunowych efekt chropowatości jest minimalizowany, a liczba wymaganych pomiarów w celu uzyskania wiarygodnej wartości średniej i odchylenia standardowego zostaje zredukowana.

  1435sondy_006.jpg

  Pomiar sondą konwencjonalną w porównaniu z sondą z kompensacją krzywizny FTD3.3.


  Sonda dwubiegunowa (V7FKB4) została opracowana specjalnie w celu zapewnienia dokładnych pomiarów warstw lakierniczych na powierzchniach chropowatych. W stosunku do sond jednobiegunowych z małą średnicą końcówki osiąga się znacznie mniejsze odchylenia i bardzo dobrą precyzję i powtarzalność, przy czym dokładność pomiaru zależy przede wszystkim od dobrze wykonanej kalibracji.


  ITA Sp. z o.o. sp.k.

  Wyłączny przedstawiciel Fischer w Polsce

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...