• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02-31.12 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 1(87)/2014

  Artykuły branżowe

  Motoryzacja

  Badanie Powłok

  Procesy Wspomagające

  ponad rok temu  01.01.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Strona 2 z 3


  1435sondy_002.jpg

  Mierzenie natryskiwanych mat akustycznych w obrębie miejsca na nogi pasażera obok kierowcy.


  Sonda FA14 jest wykonana w taki sposób, że mogą nią być mierzone warstwy nieprzewodzące o grubości do 5 mm na aluminium (materiał przewodzący, niemagnetyczny) i na stali (materiał magnetyczny). Sonda kątowa pozwala na dokładny pomiar także w obszarach trudno dostępnych. Zewnętrzna średnica głowicy wynosi 20 mm. Ponieważ całość sygnału pomiarowego pochodzi z tej powierzchni, brak jest efektów krawędziowych. W praktyce oznacza to, że swobodnie można mierzyć na powierzchniach tak małych jak średnica sondy. Dodatkowo dzięki wbudowanej kompensacji konduktywności możliwe są pomiary na stopach aluminium o różnej przewodności bez konieczności ponownej kalibracji.


  Wąskie granice tolerancji

  Kolejnym interesującym przykładem są tzw. kotwice elektrozaworów wykorzystywanych w automatycznych skrzyniach biegów. Aby zapewnić prawidłową pracę wspomnianych elementów, konieczne jest dokładne dopasowanie kotwic, które muszą być wykonane z dokładnością do kilku mikrometrów, wszelkie odstępstwa od zaprojektowanych wymiarów mogłyby skutkować zblokowaniem zaworu w trakcie pracy. W związku z tym również powłoki nanoszone na kotwice muszą mieścić się w rygorystycznie określonych granicach tolerancji, dlatego ze względu na konieczność nanoszenia możliwie jednorodnej powłoki, w tym przypadku stosuje się tzw. nikiel chemiczny lub bezprądowy charakteryzujący się wyjątkowo równym rozkładem.

  1435sondy_003.jpg

  Grubość lakieru na żaluzjach musi być określona zarówna po wypukłej, jak i wklęsłej stronie bez potrzeby każdorazowej kalibracji - to zadanie jest szczególnym wyzwaniem dla techniki pomiarowej.


  W tym konkretnym przypadku na stalowe kotwice nanoszona jest warstwa NiP (niklu chemicznego) o grubości od 60 do 70 µm i o zawartości fosforu co najmniej 10 procent. Następnie poleruje się je, aby dopasować do żądanego kształtu. Grubość warstwy po polerowaniu wynosi około 50 µm i musi mieć tolerancję w zakresie +/- 4µm. Ponieważ powłoka jest niemagnetyczna, może być mierzona zarówno w trakcie produkcji jak i po procesie polerowania sondą FGABl.3 wykorzystującą metodę indukcji magnetycznej.


  1435sondy_004.jpg

  Pomiar grubości lakieru na chropowatej powierzchni.


  Sonda przykładana jest za pomocą statywu, aby uzyskać stabilne, powtarzalne i zawsze prostopadłe pozycjonowanie. W ten sposób znacznie zmniejszono prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez operatora. W przypadku powłoki polerowanej uzyskano odchylenie standardowe wynoszące średnio 0,3 µm, tym samym zdolność pomiarowa urządzenia dla żądanych tolerancji jest zdecydowanie spełniona.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...