
Sonda FA14 jest wykonana w taki sposób, że mogą nią być mierzone warstwy nieprzewodzące o grubości do 5 mm na aluminium (materiał przewodzący, niemagnetyczny) i na stali (materiał magnetyczny). Sonda kątowa pozwala na dokładny pomiar także w obszarach trudno dostępnych. Zewnętrzna średnica głowicy wynosi 20 mm. Ponieważ całość sygnału pomiarowego pochodzi z tej powierzchni, brak jest efektów krawędziowych. W praktyce oznacza to, że swobodnie można mierzyć na powierzchniach tak małych jak średnica sondy. Dodatkowo dzięki wbudowanej kompensacji konduktywności możliwe są pomiary na stopach aluminium o różnej przewodności bez konieczności ponownej kalibracji.
Wąskie granice tolerancji
Kolejnym interesującym przykładem są tzw. kotwice elektrozaworów wykorzystywanych w automatycznych skrzyniach biegów. Aby zapewnić prawidłową pracę wspomnianych elementów, konieczne jest dokładne dopasowanie kotwic, które muszą być wykonane z dokładnością do kilku mikrometrów, wszelkie odstępstwa od zaprojektowanych wymiarów mogłyby skutkować zblokowaniem zaworu w trakcie pracy. W związku z tym również powłoki nanoszone na kotwice muszą mieścić się w rygorystycznie określonych granicach tolerancji, dlatego ze względu na konieczność nanoszenia możliwie jednorodnej powłoki, w tym przypadku stosuje się tzw. nikiel chemiczny lub bezprądowy charakteryzujący się wyjątkowo równym rozkładem.
W tym konkretnym przypadku na stalowe kotwice nanoszona jest warstwa NiP (niklu chemicznego) o grubości od 60 do 70 µm i o zawartości fosforu co najmniej 10 procent. Następnie poleruje się je, aby dopasować do żądanego kształtu. Grubość warstwy po polerowaniu wynosi około 50 µm i musi mieć tolerancję w zakresie +/- 4µm. Ponieważ powłoka jest niemagnetyczna, może być mierzona zarówno w trakcie produkcji jak i po procesie polerowania sondą FGABl.3 wykorzystującą metodę indukcji magnetycznej.
Sonda przykładana jest za pomocą statywu, aby uzyskać stabilne, powtarzalne i zawsze prostopadłe pozycjonowanie. W ten sposób znacznie zmniejszono prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez operatora. W przypadku powłoki polerowanej uzyskano odchylenie standardowe wynoszące średnio 0,3 µm, tym samym zdolność pomiarowa urządzenia dla żądanych tolerancji jest zdecydowanie spełniona.
Komentarze (0)