• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(87)/2014

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Badanie Powłok

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  01.01.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Proste rozwiązania skomplikowanych zadań pomiarowych


    Nowoczesny świat przepełniony jest zaawansowanymi technologicznie powierzchniami. Naniesione powłoki mają ogromne znaczenie dla poprawnej pracy wielu urządzeń, a co za tym idzie, bezpieczeństwa ludzi. W przemyśle spotkać można różnorodne zadania pomiarowe, których jedynym rozwiązaniem są sondy specjalne, przystosowane do badanych próbek pod względem kształtu, jak i możliwości pomiarowych, np. bardzo cienkie powłoki o grubości pojedynczych mikrometrów.


    Co jakiś czas można spotkać się próbkami, na których grubość jest niezwykle trudna do zmierzenia stosując standardowe rozwiązania. W takich przypadkach konieczne jest wykorzystanie sond specjalnych. Firma Helmut Fischer GmbH od ponad 60 lat odpowiada na nietypowe zadania pomiarowe, opracowując sondy pod kątem indywidualnych potrzeb klienta tak, aby móc zaoferować maksymalną precyzję, powtarzalność i dokładność pomiaru. Przykładem może tu służyć sonda "pałąkowa" V3GFA06H, która została opracowana specjalnie do pomiaru powłok nanoszonych w procesie elektroforezy (powłoki KTL). Umożliwia ona pomiar na wewnętrznych powierzchniach profili karoserii samochodowych poprzez podłużne otwory konstrukcyjne. Sondę wyposażono w małą, elastycznie zawieszoną, samopozycjonującą głowicę ze specjalnym trzypunktowym systemem podpór, dzięki czemu możliwe jest powtarzalne pozycjonowanie sondy bez jej obserwowania. W ten sposób udało się znacznie zredukować ilość karoserii ciętych tylko ze względu na konieczność pomiaru grubości powłok wewnątrz profili.


    Specjalne zadania pomiarowe w przemyśle motoryzacyjnym

    W przemyśle samochodowym często powstają nowe rodzaje powłok wymagające sond specjalnych zastosowań. Interesującym przykładem jest pomiar natryskiwanej maty akustycznej, które z jednej strony, mają na celu redukcję hałasu, z drugiej, powinny mieć możliwie niewielką masę tak, by nie obciążać dodatkowo samochodu. Powłoki te można nanosić w sposób zautomatyzowany i miejscowy, zastępują one wielkopowierzchniowe i ciężkie maty wibroizolacyjne. Typowa grubość powłoki SAM (Sprayable Acoustic Material) wynosi około 2 do 4,5 mm i jest stosowana na różnych podłożach, zarówno stali, jak i aluminium.


    1435sondy_001.jpg

    Wprowadzenie sondy w celu zmierzenia powłoki KTL wewnątrz karoserii.


    Specjalnie dla tego typu pomiaru opracowano sondę FA14, która wykorzystuje amplitudową metodę prądów wirowych. Poza zapewnieniem odpowiedniego zakresu pomiarowego sondy konieczne było wzięcie pod uwagę dodatkowych czynników, takich jak to, że powłoki często nakładane są w miejscach trudno dostępnych, co wymaga zwartej budowy sondy, niewielkich wymiarów oraz możliwie małego wpływu otoczenia na wynik pomiaru. Ponadto, pomiary powinny być wykonywane zarówno na materiałach magnetycznych, jak i niemagnetycznych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(87)/2014

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne