• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02-31.12 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 4(84)/2013

  Artykuły branżowe

  Procesy Wspomagające

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  01.07.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

  Strona 3 z 4


  Zapewnienie odpowiednich właściwości czyszczących

  Efekt czyszczenia zależy również od liczby i rozmieszczenia przetworników w kąpieli czyszczącej. Aby zapewnić odpowiednie działanie czyszczące, zwykle należy dostarczyć 8-10 watów energii ultradźwiękowej na litr objętości kąpieli. Tak więc, 100-litrowa kąpiel czyszcząca wymaga mocy wyjściowej 800-

  -1000 watów. Jeśli są to zanieczyszczenia, które trudno usunąć, lub w stosunku do których wymagany jest bardzo wysoki stopień czystości, moc ultradźwięków może być nawet wyższa. Próby czyszczenia z wykorzystaniem już pierwotnie zanieczyszczonych elementów są niezawodnym sposobem określania potrzebnej mocy ultradźwięków.

  Fale dźwiękowe rozchodzą się wzdłużnie (podłużnie) z powierzchni emitujących dźwięk, poprzez kąpiel ultradźwiękową, tworząc martwe i aktywne strefy dźwiękowe. W związku z tym duży wpływ na skuteczność czyszczenia ma precyzyjne rozmieszczenie przetwornika drgań. Dla przykładu, jeżeli przetworniki drgań są umieszczone tylko na dnie komory roboczej lub płukarki czyszczącej, dźwięk będzie skierowany pionowo w górę, w kierunku powierzchni kąpieli i będzie odbijał się od powierzchni podłoża. Ma to wpływ na czyszczenie części zawierających zagłębienia i nawiercone otwory. Jeżeli w tych zagłębieniach powstają pęcherzyki powietrza, powietrze działa jako bariera dla dźwięku i czyszczenie nie odbywa się. Dlatego ważne jest, aby zapewnić, żeby wszystkie przestrzenie były wypełnione płynem czyszczącym, a wszystkie części drgały lub obracały się podczas kąpieli.


  Wiele generatorów ultradźwięków jest również wyposażonych w funkcję "sweep" (zmiana częstotliwości wyjściowej), służącą do modulacji częstotliwości rozchodzenia się drgań ultradźwięków tak, aby zapewnić równomierne ich rozchodzenie się w płynie czyszczącym. Zwiększa się także liczba nowoczesnych urządzeń ultradźwiękowych do czyszczenia części o złożonej geometrii, które aktualne wyposażone są w urządzenia do wielostronnego naświetlania, z obu stron, zarówno od strony podłoża, jak i ścian bocznych.

  1350skuteczne1_005.jpg


  Czyszczenie ultradźwiękowe pozwala zaspokoić rygorystyczne wymagania dotyczące czystości dla części, takich jak implanty medyczne, skutecznie, szybko i pewnie. Fot. Amsonic


  Dobry dostęp fal dźwiękowych do obrabianego przedmiotu

  Oprócz powietrza, istnieją także inne przeszkody, które hamują swobodny dostęp fal dźwiękowych do części, która ma być oczyszczona i uniemożliwiają osiągnięcie optymalnego wyniku. Obejmują one czyszczenie pojemników, które są całkowicie zamykane lub wykonane z blachy perforowanej. Idealne uchwyty obrabianych części i koszy na części wykonane są z okrągłego drutu, umożliwiającego łatwy dostęp ze wszystkich stron, zarówno ultradźwiękom, jak i środkowi czyszczącemu. Podczas ładowania uchwytów obrabianych części lub koszy na części, powierzchnie które mają być naświetlone, nie powinny być większe niż obszary emitujące dźwięk, a masa jednej lub kilku części nie powinna przekroczyć 50% objętości płukarki do kąpieli. Jeżeli części są ładowane zbyt ciasno - na przykład, wiele elementów ułożonych jest blisko siebie, jeden na drugim, może to uniemożliwić dotarcie ultradźwięków do wszystkich powierzchni, które mają być czyszczone, powodując złą jakość czyszczenia i długie czasy obróbki.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...