• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 2024 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 4(84)/2013

  Artykuły branżowe

  Badanie Powłok

  Procesy Wspomagające

  Technologie Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.07.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

  Strona 4 z 5


  1349skuteczne_005.jpg

  Fot. 5. Płatki farb chemoutwardzalnych, np. epoksydowych lub poliuretanowych, nie rozpuszczają się ani nie marszczą się w MEK nawet po ponad 20 minutach.


  1349skuteczne_006.jpg

  Fot. 6. Farby alkidowe też nie rozpuszczają się zbyt szybko w MEK, ale dość szybko się marszczą i zwijają.


  1349skuteczne_007.jpg

  Fot. 7. Powłoki z farb schnących fizycznie (farby winylowe, chlorokauczukowe, bitumiczne) rozpuszczają się w MEK dość szybko.


  1349skuteczne_008.jpg

  Fot. 8. Łatwo też dają się usunąć z powierzchni przy pomocy szmatki nasączonej w MEK lub acetonie.


  Prostą metodą ustalenia z jakiej grupy farb zbudowana jest badana powłoka jest próba z użyciem ketonu etylowo-metylowego, znanego też jako butanon lub MEK. Podobne efekty, choć z reguły w nieco dłuższym czasie, można uzyskać za pomocą acetonu. Najlepiej jest oderwać kawałek powłoki o powierzchni od kilku do kilkunastu cm2 i wrzucić do naczynia z MEK. Można też położyć na powłoce mocno nasączoną szmatkę (patrz zdjęcia 5-8). Po tym, gdy już wiemy, że stare powłoki trzymają się dobrze i z jaką grupą farb mamy do czynienia, trzeba zaplanować technologię malowania renowacyjnego.


  Przygotowanie podłoża

  W pierwszej kolejności powierzchnię należy dobrze umyć wodą pod ciśnieniem z dodatkiem detergentu. Jeżeli nie mamy dostępu do specjalistycznego środka myjącego, można użyć nawet płynu do mycia naczyń, ważne jest jednak, żeby to był płyn... najtańszy! Tanie płyny, na ogół, zawierają sam detergent bez dodatków chroniących skórę. Warto zawsze sprawdzić czy kupowany płyn nie zawiera lanoliny lub jakiś dodatków kosmetycznych, bo te mogą nam zatłuścić powierzchnię. Jeżeli używamy detergentów, powierzchnię należy bardzo dobrze spłukać. Mycie pozwoli nam usunąć brud i zanieczyszczenia jonowe, a nawet część zatłuszczeń. Po wysuszeniu, kolejnym etapem powinno być usunięcie ognisk korozji przy pomocy papieru ściernego, szlifierek lub skrobaków. Ważne jest, żeby odpowiednio sfazować przejścia pomiędzy odsłoniętym metalem a dobrze zachowaną powłoką malarską (rys. 2). Usuwanie ognisk korozji można połączyć ze schropowaceniem starej powłoki. Naruszenie starej powłoki jest zabiegiem absolutnie niezbędnym, w przypadku jeżeli była ona wykonana z farby chemoutwardzalnej, natomiast zalecanym w przypadku farby alkidowej. Delikatne zmatowienie powłoki z farby chemoutwardzalnej na pewno wpłynie na poprawę przyczepności, ale można się bez niego obejść. Jak zmatowić powierzchnię? Można posłużyć się delikatną obróbką strumieniowo-ścierną przy użyciu drobnego ścierniwa mineralnego lub ścierniw organicznych. Niestety, nie ma polskich norm definiujących ten proces, jest on opisany w fińskiej normie SFS 5873 jako SaS.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 4(84)/2013

  Reklama
  C1 - Farby dekoracyjne