• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(70)/2011

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.03.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Partnerzy projektu rozwijają nowy oszczędny system powlekania proszkowego


    Selektywne procesy powlekania dają użytkownikom możliwość znacznych oszczędności. W lakierowaniu ciekłym procesy te zostały już pomyślnie przetestowane. Na selektywne malowanie proszkowe wskazuje aktualny projekt badawczo-rozwojowy dotyczący korzyści technicznych i ekonomicznych.


    W przypadku malowania ciekłego, korzyści wynikające z selektywnego nakładania materiału są już wykorzystywane. Przy precyzyjnym powlekaniu tylko w tych miejscach, gdzie jest to rzeczywiście konieczne, można uzyskać ogromne oszczędności w stosunku do klasycznego natrysku: wymienić należy w szczególności zbędne prace maskujące, mniejsze koszty materiału powlekającego oraz utylizacji odpadów, jak również zmniejszenie kosztów utrzymania ze względu na niższe zanieczyszczenia instalacji. Selektywne procesy powlekania umożliwiają też często wykorzystanie mniejszych i przez to tańszych w utrzymaniu instalacji z odpowiednio mniejszym zużyciem energii. Natomiast w przypadku malowania proszkowego selektywne nakładanie materiału dopiero raczkuje. Obszary detalu, które nie powinny być malowane, były dotychczas maskowane bądź proszek był odsysany z tych miejsc po malowaniu całego elementu. W takich przypadkach zdecydowana większość rozpylanego proszku nie jest bezpośrednio wykorzystywana i musi być odzyskiwana w odpowiednio dużych i energochłonnych instalacjach odsysających i separujących.


    Elastyczna technologia


    Przy dużych ilościach przetrysku proszku trzeba również wziąć pod uwagę znaczny spadek jakości proszku w obiegu wskutek zewnętrznych zanieczyszczeń, tworzenia się aglomeratu, separacji cząsteczek, jak również związanego z tym pogorszenia jakości powłoki przy wydłużającym się czasie pracy. Stosowane obecnie pistolety proszkowe, ze względu na zbyt szeroki i rozproszony strumień proszku, nie nadają się także do małych części oraz do miejscowego i jednorodnego powlekania tylko wybranych – również bardzo małych – powierzchni elementów. Są to na przykład krawędzie i powierzchnie funkcjonalne na elementach metalowych lub wąskie strony płyt drewnopochodnych (malowanie proszkowe jako alternatywa dla oklein).

    978smpa_01.jpg

    Modułowa konstrukcja systemu malowania proszkowego „Airbrush” umożliwia selektywne powlekanie najróżniejszych elementów.


    Jakie są techniczne i ekonomiczne korzyści selektywnego malowania proszkowego w takich przypadkach, pokazuje projekt badawczo-rozwojowy w ramach „Centralnego Programu Innowacji dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw”, który prowadzony jest obecnie wspólnie przez Fraunhofer IPA oraz Centrum Badań i Technologii Stosowanej (z niem. ZAFT) na Uniwersytecie Techniczno-Ekonomicznym w Dreźnie we współpracy z producentem linii lakierniczych (firmą ROT) oraz firmą lakierującą na zlecenie (Eichler). W ramach projektu partnerzy rozwijają i testują nowy oszczędny system malowania proszkowego „Airbrush”, który dzięki modułowej budowie można dostosować do najróżniejszych kształtów elementów oraz zadań powlekania. Wymienne komponenty obejmują: dozowanie proszku, transport proszku do urządzenia rozpylającego a także ładowanie i kształtowanie strumienia proszku. Stosując nowy system napylania można uzyskać w razie potrzeby paski powłoki o szerokości zaledwie kilku milimetrów. Malować można zarówno klasycznymi lakierami proszkowymi, jak również innymi substancjami pyłowymi o różnej gęstości, włącznie z drobnymi pyłami o wielkościach ziaren zaczynających się od pojedynczych nanometrów. W zależności od wydajności malowania oraz grubości powłoki ilość podawanego proszku może być zmniejszona nawet o 1 g/min.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...